26 Mayıs 2022 Perşembe
300.000 adet zeytin ve fıstık fidanı dağıtacak

300.000 adet zeytin ve fıstık fidanı dağıtacak

Vermiş olduğu desteklerle çiftçinin yüzünü güldüren Şahinbey Belediyesi'nden bir müjdeli haber daha geldi.

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile çiftçilere zeytin ve fıstık fidanı dağıtımı yapılacak.

Daha önce Şahinbey İlçesi'ndeki çiftçilere buğday ve arpa tohumu, gübre, hayvan yemi, 600.000 adet zeytin fidanı dağıtımı yapan Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, desteğini sürdürerek, çiftçilere 300.000 adet zeytin ve fıstık fidanı dağıtılması için Gaziantep Valisi Davut Gül, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan ile protokol imzaladı.

OLAĞAN ÜSTÜ BİR PROJE

Gaziantep Valisi Davut Gül, çiftçilere verilen desteğin önemine dikkati çekerek, "Ben hem Şahinbey Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu 'nu ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan'ı tebrik ediyorum. Bu dağıtım çok önemli. Gaziantep bir sanayi kenti olmasına rağmen tarıma dayalı sanayimizde çok güçlü. Tarım hem sanayiye destek olurken, vatandaşlarımızda ekonomik olarak göç etmesini engelleyecek bir araç oluyor. 150.000 zeytin, 150.000 fıstık fidanı dağıtımını aynı zamanda bir çevre projesi olarak da değerlendire biliriz. Çiftçilerimize destek olurken çevremizi de ağaçlandırmış oluyoruz. 300.000 fidanın yüzde ellisinin karşılanması çok önemli. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın da çiftçilerimize önemli destekleri oluyor. Böylece çiftçilerimizde nefes almış oluyor. Şahinbey Belediyesi'nin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte İslâhiye'deki zeytin ağaçlarından daha fazla fidan dağıtması olağan üstü bir proje. Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın. Bundan yararlanacak çiftçilerimize de hayırlı bereketli kazançlar nasip etsin" dedi.

300.000 ADET ZEYTİN VE FISTIK FİDANI DAĞITILACAK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çiftçilere destek sağlamak için çalıştıklarını belirterek, "Şahinbey Belediyesi olarak toplumun her kesimine destek sağlamayı kendimize prensip edindik. Bu çerçevede çiftçilerimizde destek oluyoruz. Geçtiğimiz yıl başladığımız uygulama ile çiftçimize 4.000 ton arpa ve buğday tohumu, 4.000 ton gübre, 3.500 ton hayvan yemi, 600.000 adet zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirdik. Çiftçimizden gelen talep üzerine yine 150.000 adet zeytin fidanı ve 150.000 adet fıstık fidanı dağıtımı yapacağız. Dağıtımını yapacağımız fidanların yarısını çiftçilerimiz yarısını da Şahinbey Belediyesi olarak biz karşılayacağız. İl Gıda Tarım ve İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğümüz ile birlikte bu çalışmayı yürütüyoruz. Dönüm başına 20 ağaç veriyoruz. Bölgemiz zeytin ve fıstık yetiştirmeye uygun olduğu için çiftçilerimize böyle bir destek sağlamış olacağız" dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZİN ÖNEMLİ BİR İHTİYACINI KARŞILIYOR

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, çiftçilere verilen desteğin çok önemli olduğunu belirterek "Geçtiğimiz yıl Şahinbey Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tahmazoğlu 500.000 adet zeytin fidanı dağıtımı yapacaktı. Ancak talep artınca bunu 600.000'e çıkardı. Sadece İslahiye ilçemizde 437.000 adet zeytin ağacı bulunuyor. Ancak Şahinbey Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu, bir yılda bunun çok fazlasının dağıttı. Bu senede 150.000 zeytin, 150.000 fıstık fidanı dağıtımını birlikte yapacağız. Bundan önce dağıtılan arpa ve buğday tohumu Şahinbey İlçemiz 'in yüzde 75 ihtiyacını karşıladı" dedi.

20.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz