7 Ağustos 2020 Cuma
Dolar’ın ateşi kömürü vurdu

Dolar’ın ateşi kömürü vurdu

Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, dolar kurundaki artış nedeniyle kömür fiyatlarının arttığını söyledi.

Artan nüfus ve Suriyeli mültecilerin durumuna ilaveten dolar kurundaki artışın kömür fiyatına yansıdığına dikkat çeken Keklik, şunları söyledi:

“Gaziantep’te havaların soğumasıyla kışın geldiği hissedildi. Bu yıl kış aylarının çok zor geçeceği tahmin ediliyor. Kışın başlamasıyla birlikte vatandaşımız sobalarını yakmaya başladı. Yaz dönemi kömür almaktan çekinen vatandaş şimdi kömüre hücum ediyor ve bu ansızın gelen talep hem ithalatçı firmaları hem de esnafımızı zor durumda bırakmıştır. Çünkü kömür fiyatlarındaki yükselişle fiyatın geçen seneki fiyatların üstünde seyretmesi ile yoğun talep kömür getirilmesi konusunda sıkıntılara yol açmaktadır. Gaziantep’te 23 mahallede söz konusu olan kömür yasağını göz önünde bulundurarak hesap yapan ithalatçı firmalarımız talebi karşılayamayacak konuma gelmiştir. Artan nüfus ve Suriyeli mültecilerin durumuna ilaveten dolar kurundaki seyir de vatandaşa kömürün pahalı olarak yansımasına sebep olmuştur.

Asgari ücretle geçim sağlamaya çalışan vatandaşlarımıza bir sıkıntı da maalesef “kömürü nasıl alacağız?” şeklinde olmuştur. Zira esnaf peşin parasıyla bile kömür bulamamakta ve dolayısıyla vatandaştan da peşin para veya kredi kartına taksit talep etmek zorunda kalmaktadır.

Bazı yerel gazetelerimizin verdiği haberlere göre Gaziantep Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Avrupa’da havası en kirli 7 il arasındadır. Bu durumun sanki kömür kullanımından kaynaklıyor şeklinde yansıtılması aslında bu günkü duruma gelişin önemli sebeplerinden biridir. Oysa esnafımızın satmış olduğu kömür ithal kömür olup ilimize gelirken gerekli tahlillerden geçerek verilen satış izin belgesine istinaden satılmaktadır. Biz Mahrukatçılar Odası olarak bu belgeye sahip satıcılarımız her aracını Kalite Kontrol Noktası’nda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından denetime tutmak suretiyle satışına izin vermekteyiz.

Hava kirliliğinin asıl sebebi ise artan nüfus yoğunluğuna paralel olarak motorlu taşıt sayısındaki artış ve pide fırınlarında fabrika atıkları dediğimiz palet ve sunta yakılmasıdır. Hava kirliliğine yol açacak nitelikte gelen şikayetleri de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile ortak yürüttüğümüz proje ve çalışmalarımızla değerlendirmekte ve aralıksız müdahale ederek gerekli yasal işlemleri yapmaktayız. Bu bağlamda Gazi şehrimizin havasını kirletenlere geçmişte olduğu gibi gelecekte de müsaade etmeyeceğiz.

Gaziantep’in şartlar her ne kadar ağır olursa olsun hava kirliliğinin önüne geçmesi ve vatandaşımızın ısınmadan kaynaklı sıkıntı yaşamaması adına Mahrukatçılar Odası olarak tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımıza soba kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermek adına kömür kullanırken aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat edilmesini önemle rica ederiz:

  • Kömür üstten tutuşturulmalıdır.
  • Lodoslu havalarda kesinlikle kömür yanmadan soba uyutulmamalıdır.
  • Baca çıkışları evlerin damına ulaşacak şekilde açık olmalı ve tıkanıklıklara karşı kontrol edilmelidir.
  • Mümkün olduğu kadar az sayıda dirsek ve boru kullanarak gaz emilimi üst seviyeye çıkarılmalıdır.
  • Yanan kömür üzerine kesinlikle ilave kömür konmamalıdır.”
6.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz