20 Nisan 2018 Cuma
GAÜN’ün sosyal projesine alkış

GAÜN’ün sosyal projesine alkış

Gaziantep üniversitesi ile Avusturalya Büyükelçiliği’nin Doğrudan Yardım Projesi kapsamındaki desteğiyle hayata geçirilen Dezavantajlılarla 360 Derece Eğitim Projesi’nin kapanışında Down Sendromlu çocukların müthiş Mehter gösterisi katılımcıları büyülerken, Büyükelçi Larsen ise bu önemli sosyal projeyi hayata geçirdiği için GAÜN yöneticilerine alkışla teşekkür etti.

Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’ndeki Proje Kapanış Toplantısı’nda Down Sendromlu mehteranların seslendirdiği eserler ve kullandıkları enstrümanlardaki başarılarını şaşkınlık ve beğeniyle izleyen Büyükelçi Larsen ve Rektör Gür, hem çocuklar, hem de eğiticilerini kutladı. Yürütücülüğünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir ve Koordinatörlüğünü ise İpek Kervancıoğlu’nun yaptığı projenin kapanış toplantıda konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite olarak kaliteli bir eğitim vermenin yanı sıra, birçok sosyal projeye de imza attıklarını belirtti. Kapanışı yapılan Dezavantajlılarla 360 Derece Eğitim Projesi kapsamında 45 gün süreyle, yaklaşık 2 bin kamu çalışanının çeşitli gruplardaki engellilerin eğitimiyle ilgili bilgilendirildiğini kaydeden Rektör Gür, “Biraz önce müthiş bir gösteri sunan Down Sendromlu kardeşlerimiz, engelli de olsa, eğitilerek harika şeyler yapılabileceğini gösterdi” dedi. Avusturalya Büyükelçisi James Larsen ise, bu tür sosyal eğitim çalışmalarına her türlü desteği vermeye devam edeceklerini belirttiği konuşmasında, “Biraz önceki gösteriden çok etkilendim. Paydaşı olduğumuz Bu önemli sosyal proje” dedi. Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender ve Araştırmacı Yazar Mehmet Kızıltaş da, imkan sağlanması halinde engellilerin elde edemeyeceği başarı olmadığının altını çizdi.

Toplantı sonrası Rektörlüğe bir nezaket ziyaretinde bulunan Avusturalya Büyükelçisi James Larsen’e Rektör Prof. Dr. Ali Gür ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir tarafından GAÜN’ü tanıtıcı çeşitli bilgiler verildi. Bir GAÜN markası olan İntörn Uygulamasıyla mezun öğrencilerin yüzde 80’e yakın bölümünün iş sahibi olduğunu öğrenen Büyükelçi Larsen, yeni sorular sorarak Gaziantep Üniversitesi’ni yakından tanımaya çalıştı. Larsen, “Biraz önce müthiş bir gösteri izledim ve çok etkilendim. Bu güzel çocukları kutluyorum. Ama, en çok beni sevindiren bu dezavantajlı gruba mensup çocukların toplum tarafından sarmalanmış olması. Sizi ve ailelerini, projeye emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. Rektör Gür de, üniversite olarak yeni sosyal projelere imza atmaya devam edeceklerini vurguladı. Gür, Büyükelçi Larsen’e GAÜN’de yapılan sedef işlemeli bir sandık hediye etti.

17.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz