30 Eylül 2022 Cuma
Gaziantep Üniversitesi Türkiye 2. oldu

Gaziantep Üniversitesi Türkiye 2. oldu

Türkiye’deki patent başvuru ve tescillerini değerlendiren Patent Effect’in ‘Türkiye’nin Patent Haritası’ yayınlandı.

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli firmalar, üniversiteler ve kişilerin yaptığı patent başvurularının değerlendirildiği haritada; Gaziantep Üniversitesi 71 patent başvurusuyla 7. sırada yer aldı. Gaziantep Teknopark, patent başvurularının ticarileştirilmesini sağlayan teknoloji lisanslamada Türkiye 2. olarak müthiş bir başarıya imza attı.

Gaziantep Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin başarılı çalışmaları sonucu özellikle patent ve lisanslama konusunda son derece önemli bir başarı sağlandığını belirten GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “GAÜN Target TTO daha önce de Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Havuzu’nda birinciliği tam puan ile kazanırken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın En Hızlı Gelişim Gösteren 2. Teknoparkı olmayı da başarmıştı. Teknoparkımız, bu başarısından dolayı, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank Bey tarafından plaketle ödüllendirilmişti” dedi. Türkiye’de faaliyet gösteren yerli firmalar, kurumlar, üniversiteler ve kişiler tarafından yapılan patent başvurularından yayınlanan başvuruların sahiplerinin değerlendirildiği 7Birinci Top 10 üniversiteler’ listesinde 71 başvuruyla 7. Sırada yer almayı başardığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Gür, “Başvuru sıralamasında il olarak DA Gaziantep ise 10. sırada listeye girdi” diye konuştu.

HAVACILIKTA 1, OTOMOTİVDE 2. SIRADAYIZ

Teknoparkların patent performanslarına göre değerlendirildiği listede ise Gaziantep Üniversitesi bünyesinde bulunan Teknopark Gaziantep’in, 27 ‘Patent/Faydalı Model’ başvurusuyla 10. sırada yer alma başarısını gösterdiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Ali Gür, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Üniversitemiz teknolojilerin kategoriler halindeki değerlendirmesinde de başarılı sonuçlar aldı. Nitekim, Havacılık Teknolojileri Kategorisi’nde 9 başvuruyla ‘Top 10 Üniversiteler’ sıralamasında 1.Otomotiv Patent Başvurusu değerlendirmesindeki İTÜ ile birlikte 9 patent başvurusu yaparak 2. olduk. Üniversitemiz Gıda- İçecek Teknolojileri Kategorisi’nde de yedinci olma başarısını gösterdi. Gerek, otomobil, gerekse havacılık sektörünün günümüzdeki önemi dikkate alındığında Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi’nin elde ettiği başarının önemi bir kez daha ortaya çıkacaktır.”

LİSANSLAMADA ALKIŞLIK BAŞARI

Patent başvurusunun yansıra, bu patentlerin ticarileştirilmesinin de son derece önemli olduğunun altını çizen GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, toplam 60 patentin lisanslama/devir işlemlerine göre yapılan performans değerlendirmesinde de Gaziantep Teknopark’ın ODTÜ’nün ardından ikinci sırayı aldığını belirterek şöyle devam etti: “Patent başvuru sayısı kadar, dikkate alınması gereken bir kıstas da patentlerin ticarileştirilmesi kısmıdır ki, GAÜN Teknopark, lisanslamada Türkiye genelindeki toplam 60 lisanslanan patentin 7’sine imza atarak ODTÜ’nün ardından Türkiye 2.liğini elde etmiştir. Bu başarılarıyla da Gaziantep’in patent başvurusu sıralamasında Türkiye’nin 10. İli olmasına büyük bir katkı sağlamıştır. Patent ve Lisanslama konusundaki bu başarılarından dolayı Target TTO’daki çalışma arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Gaziantep Üniversitesi olarak, Gaziantep’in en iyi yerlerde olması konusundaki katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

1.04.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz