20 Nisan 2018 Cuma
GÜNCEL DİYORKİ: ŞEHİR HAYATI OBEZİTEYE DAVETİYE ÇIKARIYOR

GÜNCEL DİYORKİ: ŞEHİR HAYATI OBEZİTEYE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Obezite ile mücadele önce şehir hayatı ile başlar. Memlekette iş yaşamı, trafik, sağlıksız beslenme, sosyal yalnızlaşma, her türlü stres kaynağı ve depresyonun, başta kalp ve sinir sistemiyle ilgili hastalıklar olmak üzere tüm organlarımızı etkilediğini söyleyebiliriz.

Gaziantep’te obezite yayılmakta ve çok pahalı ameliyatlar gerektirdiği için, özellikle özel hastanelerin iştahını açmaktadır.

Ve kesinlikle uzak kalamadığımız çok sayıda elektronik cihazın apayrı bir elektromanyetik kirlilik yarattığı güncel bir gerçek olarak karşımızda. Ve bu kirlilik alerji, uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı gibi sağlık sorunları ortaya çıkarabiliyor. Bugün sağlık ve elektromanyetik kirlilik arasındaki ilişkiyi inkar etmemiz mümkün değil.

Gaziantep’te ki yeşil alanlar tükenmeye yüz tutmuş durumda. Gaziantep adeta oksijensiz bırakılıyor. Yaz günlerinde yaşanılan sıcaklarda yeşil alanların yokluğu ve çarpık yapılaşmanın büyük etkisi var. O nedenle yeşil alanlar çoğaltılmalı.

Sağlıklı yaşam için yeşilliği korunmuş büyük alanlar olmalı ve vatandaş doğayla daha fazla buluşmalı. Yoksa vatandaşı milyarlarca liraya yapılan obezite ameliyatlarına mecbur bırakırsınız. Hem insan sağlığı için yapılan etkinlikler belli gün ve aralıklara sıkıştırılmamalı.

17.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz