23 Eylül 2023 Cumartesi
Halıcılar Afrika’da temaslarını sürdürüyor

Halıcılar Afrika’da temaslarını sürdürüyor

Gaziantepli halıcıların Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) öncülüğünde yürütülen “Makine Halıcılığında Sürdürülebilir Liderlik” adlı URGE projesi kapsamında gerçekleştirilen Güney Afrika ziyaretleri devam ediyor.

Johannesburg’un ardından Güney Afrika’nın en önemli kentlerinden birisi olan ve ihracatçılar içinde büyük önem taşıyan Durban’ı ziyaret eden halıcılar burada da yoğun bir tempo ile temaslarını sürdürüyorlar. Güney Afrika pazarının birçok sektör için olduğu gibi halı sektörü için de büyük önem taşıdığını ifade eden GAHİB Başkanı Kaplan, Güney Afrika’nın ticarette adeta kalbi niteliğini taşıyan Durban’da önemli ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirterek, gerek ikili gerekse heyetler halinde düzenlenen görüşmelerden olumlu sonuçlar almayı hedeflediklerini kaydetti. 
Kaplan, Güney Afrika ziyaretleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) öncülüğünde yürütülen ‘Makine Halıcılığında Sürdürülebilir Liderlik’ adlı URGE projesi kapsamında Güney Afrika’ya düzenlediğimiz ziyaret ve temaslar yoğun bir tempo ile sürüyor. Ziyaretler kapsamında Güney Afrika’nın en büyük şehirlerinden olan Johannesburg’da gerçekleştirdiğimiz incelemeleri tamamlayarak yine bizler için büyük önem taşıyan Durban kentine geçtik. Burada da öncelikle sektörümüzle ilgili firmalarla bir araya geldik. Durban Belediye Başkan Yardımcısı, Afrika İş Adamları Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Güney Afrika Yatırım Ajansı Başkanı ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek sektörümüzle ilgili bilgiler verirken Güney Afrika pazarlarında hangi ürünlerimizle daha etkili olabiliriz konularında temaslarda bulunduk. Birçok sektörden yıllık yaklaşık 50 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiren Güney Afrika pazarından halı sektörü olarak bizlerde pay almak ve bu ülkeye ihracatımızı arttırmak istiyoruz. Pazar araştırmalarımız ve pazarın ihtiyaç duyduğu ürün yelpazesi konularında ki incelemelerimiz ziyaretimiz boyunca devam edecektir” dedi.
Proje kapsamında Güney Afrika’ya giden 30 kişilik heyetin Pazar araştırmalarının olumlu geçtiği ve 2018 yılıyla ilgili önemli gelişmeler olabileceğinin görüldüğü de bildirildi.

9.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz