25 Ocak 2021 Pazartesi
KARKAMIŞ ANTİK KENTİNE BÜYÜK HAKSIZLIK

KARKAMIŞ ANTİK KENTİNE BÜYÜK HAKSIZLIK

Hasankeyf'teki tarihi eserler yeni yerleşim birimine taşınıyor. 6 milyar lira kaynakla 3 bin dekar alanda kurulumu devam eden yeni yerleşim yerinde kamu binaları ve birçok sosyal tesisin yanı sıra bölge mimarisine uygun iş yeri ve konutlar inşa edild

Baraj gölü kenarında yapılan yeni yerleşim yerinin, doğa, su ve kültür turizmi bakımından da gelişmesi hedeflenirken, proje bölge turizminin gelişmesine de katkı sağlayacak.

Hasankeyf'in uğranılan değil, konaklanılan ilçe haline gelmesi hedefleniyor. Öte yandan Dünya’nın en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış’taki kazılar neden gün yüzüne çıkarılmıyor. Karkamış Arkeopark, Hitit İmparatorluğu ve Demir Çağı dönemine ışık tutacak. 100 hektarlık alanın 55 hektarlık kısmı Türkiye sınırları içerisinde ve maalesef öylece duruyor. Bugün Gaziantep’in ticarette sanayide güçlü bir konumda olmasının tarihi arka planında İpek Yolu kadar Karkamış’ın da rolü var. Yerli, yabancı turistlerin ilgisini çekme potansiyeline sahip “Karkamış Arkeolojik Parkı”nın açılamamış olması bölge için büyük kayıp. Gaziantep’in bölgenin adını dünyaya duyurmaya vesile olacak bu fırsat sahipsizlikten kaçıyor.

8.07.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz