23 Nisan 2018 Pazartesi
Obeziteye dikkat çektiler

Obeziteye dikkat çektiler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ‘’Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’’ kapsamında obezite ile mücadele için yürüyüş düzenledi.

Etkinliğe Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Ali Uymaz, Gaziantep İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Gürsoy, Obezite ile Mücadele Eylem Planında yer alan kuruluşlar ve vatandaş katıldı. Etkinlik Festival Park’ta folklor ekibinin gösterisiyle başladı, ardından Masal Park’a kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Burada ilk olarak açıklamalarda bulunan Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan, ‘‘Obezite ile ilgili sloganımız hazır. Biz bununla mücadele edelim diye inşallah sağlıklı besleneceğiz. Tükettiğimiz gıdalara dikkat edeceğiz. Organik ürünlerle, il tarım uygulamalarıyla elde edilen ürünlere dikkat edeceğiz. Tabi biz bunu söylerken kendimizde de uygulamamız gerekiyor. Bir Müslüman söylediği ile hem hal olmalı. İnşallah bende burada bugün ki obeziteye dur de sağlıklı yaşa programı kapsamında bende 10 kilo vermiş olarak karşınıza çıkacağım. İl Tarım Müdürü olarak bizim de obeziteye dur dememiz lazım. Bizim de sağlığımıza dikkat etmemiz lazım’’ şeklinde konuştu.

Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Gürsoy ise ‘‘Bir insanın ne kadar yaşadığı değil, nasıl yaşadığı önemlidir. Kaliteli yaşayabilmek için önemli olan estetik kaygılardan uzak sağlıklı beslenmeli ve spor yaparak yaşamalısınız. Ben Belediye Başkanımızın bu iki unsuru da göz önünde tuttuğunu görüyorum . Kendisine huzurlarınız da teşekkür ediyorum. Lütfen az yiyelim, öz yiyelim ve spor yapalım’’ ifadelerini kullandı.

Gaziantep Vali Yardımcısı Ali Uymaz da, ‘’Bugün yine Gaziantep’imiz çok güzel bir farkındalık yaparak çağımızın, bütün dünyanın en büyük problemlerinden bir tanesi olan obeziteye dikkat çekiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve kıymetli arkadaşlarımızın bu işte katkıları var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ’’ dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise yaptığı konuşmada en büyük sorunlardan birinin obezite olduğunu belirterek, ‘’ Bugün çok önemli bir kampanyanın başlangıcındayız. Aslında obezite dediğimiz şey dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu görüyoruz. Bütün dünya ülkeleri şunda obezite ile mücadele ediyor. Öyle bir dünya da yaşıyoruz ki bir taraftan günlük 1 doların altında yaşamak için hayatta kalmaya çalışan çocuklarımız var. Diğer taraftan da aşırı beslenmeden dolayı obezite olan bir dünya var. Obezite hayatımıza bir sonuç olarak geliyor. Peki sadece estetik olarak mı? Değil. Sağlık açısından baktığımız zaman özellikle yetişkinlerde belirli bir yaştan sonra özellikle çalışma hayatında ki masa başı işten dolayı da bütün sağlık değerlerinin istenen düzeyden çok daha farklı odluğunu görüyoruz. O yüzden biz Büyükşehir Belediyesi olarak yaşam kalitesini yükseltmek, vatandaş memnuniyetini arttırmak için bugün beş bakanlığımız ile birlikte, Vali Yardımcılığımızın ve iki üniversitemizin desteği ile bu kampanyayı başarıyoruz’’ diye konuştu.

Konuşmaların ardında Büyükşehir Belediyesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Hasan Kalyoncu Üniversitesinin işbirliği ile Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında başlatılan obezite ile mücadele için protokol imzalandı.

16.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz