19 Ekim 2018 Cuma
Prof. Dr. Kemal Bakır, Konukoğlu Hastanesi’nde

Prof. Dr. Kemal Bakır, Konukoğlu Hastanesi’nde

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Bakır, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Patoloji ve Sitoloji Laboratuvarı’nda göreve başladı.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Patoloji ve Sitoloji Laboratuvarı’nda Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sökücüde görev yapıyor.

PROF. DR. KEMAL BAKIR

Nisan 1960’da Antakya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Tıp eğitimine 1977 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine başladı. 1985 yılında mecburi hizmeti için Kastamonu-Araç ilçesinde görev yaptı. Patoloji ihtisası için 1987 yılında Ankara Numune Hastanesi Patoloji Bölümü’ne başladı.

Uzman olduktan sonra Ankara Onkoloji Hastanesi Patoloji bölümünde 6.5 yıl boyunca başasistan olarak çalıştı. Daha sonra 1996 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak göreve başladı ve bu görevi emekli olduğu Mart 2017 tarihine kadar sürdürdü.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevi sırasında 2003 yılında MD Andersen Cancer Center’da 5 ayProf. Dr. Victor Prieto ile dermatopatoloji alanında “observer”  olarak çalıştı.     

Ağustos 2017’de SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’na göreve başlayan Prof. Dr. Kemal Bakır, mecburi hizmet sırasında tanıştığı ve daha sonra dermatolog olan meslektaşıyla evli olup, iki çocuk babası.

Patoloji Dernekleri Federasyonu ve TEPDAD yönetim kurullarında üye olarak yer alan Prof. Dr. Kemal Bakır, çiçeklerle uğraşmanın yanı sıra yaklaşık 15 yıldır bonzai tarzı ağaç yetiştiriciliği yapmaktadır. Sosyolojiye olan ilgisi, bu konularda kitap okumasını tetiklemektedir.

SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PATOLOJİ VE SİTOLOJİ LABORATUVARI

Laboratuvarda  servikovajinalsmear (PapSmear), sitolojik (hücresel) incelemeler, organların biopsi ve ameliyat materyallerininincelemeleri yapılmaktadır. Bunların içinde sıklıkla  rahimağzı (serviks)  biopsileri, küretajspesimenleri, rahim, endoskopik mide, kolon ve bütün sindirim sistemi, deri, prostat, meme, safra kesesi, akciğer, baş – boyun, karaciğer, santral sinir sistemi ve tiroid gibi ameliyat ile alınan organların incelemeleribulunmaktadır.

Laboratuvarda modern  teknikler ve cihazlar kullanılmakta, gerekli görülen vakalarda tanıya yönelik özel boyama (histokimyasal ve immünohistokimyasal) yöntemleri uygulanmaktadır.

PATOLOJİ VE SİTOLOJİ LABORATUVARINDA YAPILAN ANALİZLER

SİTOLOJİK İNCELEMELER:

- ServikovajinalSmear (Papsmear)         :Klasik Yayma Metodu, Sıvı Bazlı Sitoloji

- Vücut Sıvıları, Sekresyonlar                   :Pleura, Batın, Balgam, İdrar, vb.

- Brush ( Fırça ile)                                       :Bronkial, BAL, Endoservikal, vb.

- İnce İğne AspirasyonBiopsisi                 :Meme, Tiroid, Lenf nodülü, vb.

DOKU İNCELEMELERİ

Genel             : Meme, Deri, Ağıziçi, Larinks, Akciğer, Lenf nodülü, vb.

Küretaj           : PC, Endometrium, Endoservikal

Endoskopik   : Özofagus, Mide, Duodenum, Jejunum, İleum, Kolon

Jinekolojik     : Over, Endometrium, Serviks, Vagina, Vulva,

Ürogenital     : Mesane, Testis, Penis, Prostat (Çok kadranlı iğne, TUR)

Batın              :Karaciğer, Böbrek, vb

Kemik                        :Kitle eksizyonu,küretaj

Kemik iliği

12.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz