18 Ağustos 2022 Perşembe
Şahin: Sosyal belediyecilik yükselen bir değer

Şahin: Sosyal belediyecilik yükselen bir değer

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, insani değerlerle birlikte sosyal belediyeciliğin, Türkiye için yükselen bir değer olduğunu bildirdi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) 9'uncu Dönem Başkanlığı devir teslim töreni Eskişehir'de düzenlendi. Gaziantep'in yürüttüğü dönem başkanlığı sona erdi, Eskişehir'e geçti.

Bir otelin konferans salonunda düzenlenen devir teslim töreninde dönem başkanlığı sona eren Gaziantep Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Necati Binici, görevi Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy'a devretti.

Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ülkelerin ekonomik anlamda koyduğu hedeflere ulaşabilmesinin yolunun, şehirlerin kalkınma planlamalarından geçtiğini söyledi.

Şahin, Türkiye'nin, dünyanın 10'uncu büyük ekonomisi hedefine değinerek, "Dünyanın 10'uncu büyük ekonomisi olmak, sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehri kalkındırarak elde edilemez. Anadolu'nun toptan kalkınması üzerine hepimizin bir zenginliğini ortaya koyması gerekiyor." dedi.

İnsani değerlerle birlikte sosyal belediyeciliğin, Türkiye için yükselen bir değer olduğunu aktaran Şahin, şöyle konuştu: "Artık hepimiz bir medeniyetin üzerinde oturuyoruz ve büyük bir köprüyüz. 70'li yılların altyapı belediyeciliği bitmiştir. Bu köprüyü alıp, geleceğe taşımamız gerekiyor. Dünya nereye bakıyor? Kimlikli şehirlere bakıyor. Eskişehir'in ne kadar kimlikli olduğunu, ne kadar büyük bir medeniyet olduğunu çok iyi görmek gerekiyor. O yüzden şehrin bize verdiği gücü çok iyi kullanmamız ve beraberinde şehrin risklerini de yönetecek, bunu da fırsata dönüştürecek tedbirler almamız gerekiyor. Katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum."

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de Türkiye'de çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmek, batı dünyasının bir parçası olabilmek için yıllarca çalıştıklarını ifade etti. Büyükerşen, her yıl düzenli olarak Türkiye Kent Konseyleri Birliği'nin başkanlık bayrağının el değiştirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Her yıl centilmence dönemsel olarak görevleri, başkanlıkları devrediyorsunuz. Darısı siyasetçilerin başına." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından devir teslim töreni gerçekleştirildi. Törene Eskişehir, Gaziantep ve Adana'nın büyükşehir ile Balıkesir'in Karesi ilçesi belediye başkanları, Akademik Kurul Üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen kent konseyleri başkan ve genel sekreterleri katıldı.

18.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz