9 Ağustos 2020 Pazar
SANKO SANAT GALERİSİ'NDE SERGİ

SANKO SANAT GALERİSİ'NDE SERGİ

Trabzonlu ressam Yasemin Kalyoncu, Sanko Sanat Galerisi'nde "Düşlemelekler" temalı 9'uncu kişisel resim sergini açtı.

Çalışmalarında lekesel etkiyle birlikte daha çok deseni ön plana çıkardığını belirten Kalyoncu, eserlerinde sergilediği masalsı etkiyi tuvallerine yansıttığını söyledi.

Trabzon Tevfik Serdar Anadolu Lisesi'nde resim öğretmeni olarak görev yaptığını ifade eden Kalyoncu, "Çalışmalarımı kadınının hayal dünyasının tablolara yansıması olarak görüyorum. Tuvalimde kadının düşlerini, özgürlüğünü, gücünü, yaşanmışlıklarını, yaşanmamışlıklarını anlatmaya çalışıyorum" dedi.

ÇOCUKLAR ANNE BABALARIN DAVRANIŞLARINDAN ETKİLENİR

Resim sanatına yönelmesinde küçükken annesinin çizim yaparak anlattığı masalların büyük katkısı olduğunu anımsatan Kalyoncu, "Küçükken annem çizim yaparak masal anlatırdı. Annemin anlattığı masalları hayal ederek resim yapmaya başladım" şeklinde konuştu.

İlk dönemlerde kendisinden başka herkesin resim yapabileceğini düşündüğünü fakat kendi yeteneğinin farkına vardıktan sonra resim öğretmeni olmaya karar verdiğini anlatan Kalyoncu, "Şu an hem öğretmenlik yapıyorum hem de resim sanatını sürdürüyorum. Resim, benim için bir yaşam biçimi ve tutkudur. Çocuklar anne babaların davranışlarını örnek alır, bana da annem ve ailem yol gösterici oldu. Elde ettiğim başarıda annemin ve eşimin büyük katkıları var" ifadelerini kullandı.

SANATIN OLDUĞU YERDE ASLA KÖTÜLÜK OLMAZ

Kadının tüm düşüncelerini, kendi hayal dünyasında tuvale aktardığına vurgu yapan Kalyoncu, "Resimlerimi sessiz şiirler olarak görüyorum. Resim yapmak şiir okumakla eşdeğer. Her dizesinden cümlesine kadar farklı dünyalar. Şiir yazmak da resim yapmak gibidir" değerlendirmesini yaptı.

Gençlere ve ailelere de sanatla ilgili önerilerde bulunan Kalyoncu, şunları kaydetti: "Ruhumuzu beslemeliyiz. Sanatın olduğu yerde asla kötülük olmaz. Çocuklarımız ve gençlerimiz geleceklerine daha sağlıklı yön verebilmeleri adına en az bir sanat dalıyla ilgilenip, sanatla bağlarını güçlü tutmalılar. Doğayı ve doğadaki canlıları sevsinler, sevginin gücüne inansınlar. Başarının yolu iyi insan olmaktan ve çok çalışmaktan geçiyor."

Sanat çalışmalarını Trabzon'da kendi atölyesinde sürdüğünü anımsatan Kalyoncu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Akrilik boya tekniğiyle resim yapıyorum. Sergimde 24 adet değişik boyutlarda yağlı boya tekniğinden oluşan eserlerim yer alıyor. 2009-2019 yılları arasında Ankara, İstanbul ve Trabzon'da kişisel sergiler açtım. Çok sayıda da karma sergi ve uluslararası olmak üzere birçok çalıştaya katıldım."

SANKO SANATIN ELÇİSİ SANATÇININ DESTEKÇİSİDİR

Yasemin Kalyoncu'nun eşi Ressam Raif Kalyoncu ise SANKO Holding'in sanata ve sanatçıya verdiği desteğin önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"SANKO Holding, ekonomiye ve istihdama sağladığı katkının yanı sıra, sanata ve sanatçıya da büyük değer vermektedir. Holdingin sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan Sanko Sanat Galerisi, sanat adına önemli bir görev üstlenmiştir. Sanata verdiği desteğin eşine az rastlanmaktadır. Sanatın elçisi ve sanatçının destekçisi olan SANKO Holding'e katkılarından dolayı teşekkür ederim" diye konuştu.

Galerinin 15 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 250'den fazla sergi açıldığına dikkat çeken Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri olduklarını ve bu anlamda çok mesafe kat ettiklerinin altını çizdi.

Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, "SANKO Holding'in sanata ve sanatçıya bakışı pozitiftir. Gaziantep'te bu kadar aktif ve faal bir sergi organizasyonuna öncülük etmenin gururunu yaşıyoruz" derken, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu "2004 yılında okul sergisi olarak çıktığımız bu yolda profesyonel sanat galerisi olmanın heyecanını yaşamaya devam ediyoruz" diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Konuşmalardan sonra Gaziantepli Ressam Gül Öztürkmen Demir, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin bilimsel yayını olan "Belkıs Zeugma ve Mozaikleri" isimli bilimsel yayını, sanatçı Yasemin Kalyoncu'ya hediye etti.

Kalyoncu'nun, "Düşlemelekler" temalı sergisi Sanko Sanat Galerisi'nde, 25 Ekim'e kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

6.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz