30 Mayıs 2023 Salı
Sığınmacıların başvurusuna, askerlik şubeleri nasıl işlem yapıyor?

Sığınmacıların başvurusuna, askerlik şubeleri nasıl işlem yapıyor?

Zeytindalı operasyonu başlayınca, kimi sığınmacıların Suriye’deki operasyona katılmak üzere askerlik şubelerine başvuru yapması, akıllara bu başvurular konusunda nasıl bir işlem yapıldığı sorusunu getirdi.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, hem bu soruyu hem de sığınmacıların kendi ülkelerine geçerek orada teröre karşı yürütülen mücadeleye katılmalarının önünde bir engel bulunmazken neden askerlik şubelerine başvurduklarını Başbakan’a sordu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Salı günü partisinin grup toplantısında, kimi Suriyelilerin, Suriye'de yürütülen operasyonlara katılmak üzere askerlik şubelerine başvuru yaptıklarına değinerek onlara teşekkür etmesi, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Askerlik şubelerinin yetki ve sorumlulukları ilgili kanun ve diğer mevzuat düzenlemeleriyle belirlenmişken, sığınmacıların başvuruları hakkında nasıl bir işlem yapıldığı, sığınmacıların kendi ülkelerine geçerek orada teröre karşı yürütülen mücadeleye katılmalarının önünde hiçbir engel bulunmazken neden askerlik şubelerine başvuru yapıldığı soruları gündeme geldi.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, verdiği bir önergeyle konuyu Meclis gündemine taşıdı. Önergesinde, “ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilerden askerlik çağına gelmiş, eli silah tutabilecek olan 500 bin civarındaki Suriyeli erkeğin neden ülkelerinin savunmasına katılmadıkları kamuoyunda her zaman merak konusu olmuştur” diyen Ekici, bu merakın özellikle Mehmetçiğin Zeytin Dalı operasyonunda kahramanca mücadelesiyle birlikte daha da arttığını kaydetti. Önergesinde, Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın son grup toplantısında askerlik şubelerine başvuran sığınmacılara teşekkür ettiğine de dikkat çeken Ekici, Başbakan Binali Yıldırım’dan şu sorulara cevap vermesini istedi:

- Bugüne kadar kaç Suriyeli bölgeye gitmek için askerlik şubesine müracaat etmiştir? Bu müracaatlarda izlenen prosedür nedir? Müracaatlar neye göre kabul ya da ret edilmektedir?

- Suriye’deki operasyonlara katılmak için askerlik şubesine müracaat edenlerden kaçına izin verilmiştir? Bunlardan yararlanan veya hayatını kaybedenler var mıdır?

- Bölgeye gitmek için askerlik şubelerine müracaat edenlerden kaçı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen Suriye vatandaşıdır?

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan Suriyelilerin bölgeye gitmek için askerlik şubesine müracaatları kabul edilmekte midir?

- Ülkemize sığınan Suriyelilerden kaçı şu anda Zeytin Dalı operasyonunda yer almaktadır?

- Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin ülkelerinin savunmalarına katılmak için askerlik şubelerine müracaat etmelerine gerek var mıdır?

31.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz