28 Kasım 2022 Pazartesi
Teknik üniversite sanayiye vizyon katar

Teknik üniversite sanayiye vizyon katar

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği şehrimize kurulacak ikinci devlet üniversitenin “Teknik Üniversite” olmasının her zaman ilkleri başaran Gaziantep’e ve sanayinin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanımızın Gaziantep’e ikinci bir devlet üniversitesi kurulmasına yönelik açıklamasını sevinçle karşıladıklarını belirten GTO Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, “Yeni üniversitenin teknik üniversite olması, Gaziantep’e ivme kazandırır, değer katar.” dedi.

Şehirlerin ve ülkelerin gelişimindeki dinamiklerin başında üniversitelerin geldiğini, bu anlamda Gaziantep’e ikinci bir devlet üniversitesinin kurulmasının bu açıdan önemli olduğuna dikkat çeken GTO Yönetim Kurulu Başkanı Hıdıroğlu, “Bu şehre ve sanayiye yapılacak en büyük yatırım kurulacak üniversitenin teknik olmasıdır. Üniversitelerin kent ve bölge ekonomisine doğrudan ve dolayı katkıları bulunmaktadır. Gaziantep bir sanayi ve ticaret kentidir. Gaziantep sanayisinin mühendislere ve uzman teknik elemanlara ihtiyacı var. Bu açıdan değerlendirildiğinde birçok sektörde nam yapmış ve ülke ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olan Gaziantep’te teknik üniversite kurulması önemli bir boşluğu dolduracaktır” şeklinde konuştu.

HIDIROĞLU: “TEKNİK ÜNİVERSİTE SANAYİDE DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRIR”

Global alanda kıyasıya bir rekabet yaşandığını, Gaziantep’in sürekli büyüyen bir kent olduğunu belirten GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ikinci bir devlet üniversitesi kurulmasına yönelik açıklamasıyla bizleri onurlandırmıştır. Zaten Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek ve Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül, Ocak ayında Gaziantep’e yaptıkları ziyarette Gaziantep Teknik Üniversitesi kurulmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını söylemişlerdi. Bugün ülkemizde 200’ün üzerinde üniversite var. Bunlardan 8 tanesi teknik üniversite vasfı taşıyor. Endüstri 4.0’ın konuşulduğu günümüzde, yüksek katma değerli ürünler üretebilmemize teknik üniversite önemli katkı sağlayacaktır. Ülkemizin gelişmiş ülkeler arasında yer alması ve Gaziantep’in bugün bulunduğu noktadan daha yukarılara çıkması için işin içine üniversiteleri katmak zorundayız.

Gelişmiş bir sanayi ve ticaret kenti olan Gaziantep’in birçok sektörde mühendis ve kalifiye eleman ihtiyacı bulunuyor. Kurulması planlanan üniversitenin teknik bilimler ve mühendislik alanlarında bölümleri bünyesinde barındırması çok önemli. Eğer geleceği yönetmek istiyorsak, doğru planlamalar yapmalıyız. Bugün endüstri 4.0’ı konuşuyorsak bunun altyapısı olan eğitimde de önemli adımlar atmalıyız. Çünkü daha önceki sanayi devrimlerinde de eğitim önemli bir role sahip olmuştu. Endüstri 4.0’ın bizden beklediği teknolojiyi her alanda tasarlayacak, geliştirecek, üretecek ve üretilen teknolojiyi kullanabilecek insan gücüne ihtiyacımız olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Okul öncesi eğitimden başlayarak yükseköğretim ve yaşam boyu öğretim olmak üzere çok geniş bir perspektifle birbirleriyle entegre ve etkileşimli bir eğitim sistemini düşünmeliyiz, planlamalıyız, tasarlamalıyız ve uygulamalıyız.

Önceki sanayi devrimlerini ıskalamış bir ülke olarak endüstri 4.0’dan kaçmamız mümkün değil. Yine ülke olarak rekabet gücü yüksek, gelişmiş ekonomiler arasında yer almak istiyorsak genç beyinlerimizi endüstri 4.0 çağına hazırlamalıyız.

Ülkemizdeki üniversiteler sosyal bilimler ağırlıklı eğitim veriyor. Sosyal bilimler kadar teknik bilimler de önemli. Gelişmiş ülkeler arasında yer almak istiyorsak, teknik eğitim veren üniversiteler kurmalıyız. Kurulacak üniversite Gaziantep sanayisinin ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanmalıdır”

6.03.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz