28 Kasım 2022 Pazartesi
Topbaş'a taziye ziyareti

Topbaş'a taziye ziyareti

UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a taziye ziyaretinde bulundu.

Heyet ilk olarak, Topbaş'la birlikte 15 Temmuz'da şehit olanların fotoğraflarının bulunduğu panonun önüne karanfil bıraktı.

Daha sonra darbe girişimi sırasında belediyenin aldığı hasarı gösteren fotoğrafların bulunduğu panonun önüne geçen heyet adına, UCLG-MEWA Eş Başkanı Muhammed Saadieh, anı defterini imzaladı.

UCLG-MEWA Başkanı Fatma Şahin, ziyarette, demokrasinin yerelde başladığını ve belediyeler birliği olarak 15 Temmuz'daki darbe girişimini kınadıklarını söyledi.

Şahin, o gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, cesaretli duruşu, milletin vizyonu, ufku ve imanının bu oyunu bozduğuna hep birlikte şahit olunduğunu belirtti.

O gün verilen mücadelenin sadece Türkiye'nin mücadelesi olmadığına işaret eden Şahin, mücadelenin tüm dünyada seçilmişlerin, demokrasinin ve milli iradenin mücadelesi olduğunu dile getirdi.

"ULCLG OLARAK BU MÜCADELEYİ TÜM DÜNYAYA ANLATACAĞIZ"

UCLG olarak bu mücadeleyi tüm dünyaya anlatma adına uğraşacaklarını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

"Türkiye'de sağlanan büyük mutabakatı uluslararası gündeme alıp, görmeyenlere, duymayanlara, duymak istemeyenlere de duyuracağız. Bunun için de yerel gücü ve sivil toplum diyaloglarını kullanacağız. Türkiye'nin yaptığı mücadelenin yalnız Türkiye ile sınırlı olmadığını, tüm dünyaya demokrasi, adalet mücadelesi olduğunu anlatmamız gerekiyor. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye, daha yaşanılır bir ülke bırakmak istiyorsak bu duruşun bütün dünya duruşuna dönüşmesini sağlamamız lazım. Biz de bu büyük gücümüzü hep birlikte kullanıyoruz."

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahrettin Solak tarafından "15 Temmuz Dayanışma Kampanyası"na 100 bin lira destekte bulunulduğunu aktaran Şahin, "Belediyeler olarak bu kampanyaya bizler de büyük destek vereceğiz. Biraz önce demokrasi şehitlerimizi gördük. Kadınıyla erkeğiyle genciyle yaşlısıyla o mücadele orada bitmeyecek. Biz 79 milyon, demokrasi şehitlerimizin yanındayız. Bundan sonra darbe olmaması için, darbeye darbe yapmaya devam edeceğimizi söylemek istiyorum. Sayın Başkanımız Topbaş'a, bulunduğu makamı etkin bir şekilde kullandığı için teşekkür ediyorum. UCLG-MEWA olarak Sayın Başkanımızın yanında olduğumuzu tüm Türkiye'ye ifade ediyoruz" dedi.

Lübnanlı UCLG-MEWA Eş Başkanı Muhammed Saadieh de UCLG Başkanı Kadir Topbaş'a taziye için değil, tüm özgür insanlar adına destek olmak ve zaferin gururunu paylaşmak için geldiklerini belirtti.

Saadieh, o günkü şehitlerin sorumluluğunu boyunlarının borcu olarak gördüklerini ve omuzlarımızda hissettiklerini bildirdi.

"LÜBNAN'DA DA BİZLER SOKAKLARA İNDİK"

O şehitlere ve emanetlerine sahip çıkacaklarını, barış ve demokrasi için mücadele ettiklerinin altını çizen Saadieh, "Ama biliyoruz ki 15 Temmuz'da yaşananlar kötü değil, bilakis hadiste dediği gibi 'her şerrin arkasında bir hayır vardır.' Tüm dünya 15 Temmuz'da yaşananları seyretti. Türkiye'nin her yerinde insanlar sokağa çıktı ama sadece onlar değildi sokağa çıkanlar. Lübnan'da da bizler sokaklara indik ve bölgemizde her ülkede sokaklara indi. İnsanlar Allah'a nidalarla, Müslümanların liderinin o çağrısına uyarak sokaklara inip, darbeye karşı sözlerini yükseltti" şeklinde konuştu.

 

UCLG yönetim kurulu üyeleri ve başkanları olarak 15 Temmuz zaferini paylaşmak ve destek olmak üzere Türkiye'ye geldiklerini anlatan Saadieh, "Peygamberimiz 'yüzlerinden nur damlayan, elbiseleri nur olan nur içerisinde insanlar vardı ama onlar Peygamber değildir' buyurduğunda, sahabeler dedi ki 'onlar kimdi ya Resulullah?' Peygamber Efendimiz de buyurdu ki 'Birbirlerini Allah için sevenlerdir.' Biz burada söz veriyoruz ki biz sizleri Allah için seviyoruz ve biz daima sizinle beraberiz" ifadelerini kullandı.

Heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Topbaş, 15 Temmuz'da yaşanan acıyı bütün UCLG ailesinin yüreğinde hissettiğini bildiğini, özellikle halkların etkilendiği bu tip olaylarda yerel yönetimlerin de mağdur olup etkilendiğini anlattı.

Topbaş, yerel yönetimlerin halklarının geleceği için çalıştığını, UCGL'nin de halkların geleceği için çalışan bir kuruluş olduğunu kaydetti.

 

2.08.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz