9 Ağustos 2020 Pazar
Ücretli poşet denetimi

Ücretli poşet denetimi

Gaziantep’te satış yapan iş yerlerine yönelik ücretli poşet denetimi yapıldı.

Poşet ücretlendirilmesine yönelik esasların uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek amacıyla Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan’ın katılımı ile gerçekleştirilen denetimlerde kullanılacak poşetlerin özellikleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Gaziantep’te faaliyet gösteren market, mağaza ve diğer satış noktalarında yapılan denetimlerde, satılan poşetlerin faturalara eklenip eklenmediği, poşetlerin kalitesi, barkod, çevreci slogan ve sıfır atık logosunun kullanımı konusunda kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edildi.

Gerçekleştirilen denetimler sonrasında bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmeyenlere 18.037 TL, geri kazanım katılım payını ödemeyenlere katılım payının %20 fazlası idari para cezası olarak verileceği ifade edildi.

Plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere ise kanun kapsamında depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 12.37 TL idari para cezası verileceği hatırlatıldı.

18.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz