19 Mayıs 2022 Perşembe
AHİLİK-GASTRONOMİ-PAHALILIK ve ANTEPLİ TANTALOSLAR

AHİLİK-GASTRONOMİ-PAHALILIK ve ANTEPLİ TANTALOSLAR

Tantalos, nefret ettiği Yunan tanrılarını yamyam durumuna düşürmek için onlara büyük bir oyun hazırladı. Nefreti o kadar yoğundu ki, tek oğlu Pelops’u öldürttü, büyük bir kazanda haşladı, sonra da Tanrıların önüne yemek diye koydu. Bunu anlayan tanrılar yemeğe el sürmediler. Zeus, Tantalos'a büyük bir ceza vererek onu Hades'in göllerinden birine attı. Tantalos, susuzluğunu gidermek için göle her eğilişinde sular çekiliyor, doğrulduğu zaman da dizlerine kadar yükseliyordu. Gölün üstünde ağaçlardan aşağıya armutlardan, narlardan, al al elmalardan, sulu incirlerden ağırlaşmış dallar sarkıyordu. Tantalos, bir yemiş koparmak için elini uzatmaya görsün, rüzgâr hemen dalları savuruyordu. Tantalos böyle kalmaya mahkumdu. Aç ve susuz sonsuza kadar yaşayacaktı. 

Şimdi gelelim asıl meseleye: Dünyanın en zengin mutfağı, en renkli ve lezzetli festivali bizde ama pahalılık yüzünden alamıyoruz. Adeta "Zengin Mutfağı" haline gelen Antep'te; Antepli baklava yiyemiyor, fıstık, katmer alamıyor, lahmacunu arada bir yaptırıyor, lokantalara ayda yılda bir gidiyor. Bu nedenle aklıma Tantalos İşkencesi geldi. Biz Antepliler'den iyi TANTALOS'lar mı var? O nedenle sümenaltı edilen PAHALILIK ÇALIŞTAYI'nı yapmak şart olmadı mı?..

Üstelik bu hafta, esnaflığın temeli, vicdanı ve ahlakı olan yüzlerce yıllık Ahilik geleneğinin devam ettirilmesi için Ahilik Haftası’nı kutluyoruz.

Öte yandan, ülke çapında ve dünyada ses getiren GastroAntep Festivali’nden yeni tamamladık. GastroAntep deyimi ile “Aş sıcakken yenir” mantığından yola çıkarak, hem festivalin sağlamasını yapmak ve durumu da masaya yatırmak için halihazırdaki heyecanı fırsata çevirmek kentsel açısından da önemli diye düşünüyorum.

Kentli bu konuda gerçekten çok mustarip. City Boss yani kent patronu olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in koordinasyonunda ilgili kurumları ve şehirle ilgili hassasiyeti olan kurumları bir araya getirip, farklı ve uygulanabilir çözümler yaratmak zorundayız.

Çünkü biz insanız.

Sonsuza kadar Antepli Tantalos Mamed olarak yaşamayız.

Değil mi ama ?

17.09.2019 (Murat Güreş)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BİLGİ KİRLİLİĞİ, GAZETECİLER VE SAĞLIK HABERCİLİĞİ

Sağlık Bakanından son dakika değerlendirmesi

GAZİANTEP BİR MUCİZEDİR

ASLINDA BOLİVYA’NIN ARKASINDAKİ HİKÂYE

CUMA CAMİSİ-MİLLET-BAHÇESİ-TİCARET ALANI = AHENK (!)

COĞRAFYA KADER İSE: AMOR FATİ yada ODİUM FATİ (YAZGINI SEV- YAZGINDAN NEFRET ET