7 Ağustos 2020 Cuma
ASLINDA ADI SOYTARILIK

Veysel KARAYILAN

ASLINDA ADI SOYTARILIK

Günümüzde bazı kuruluşların özellikle belediyelerin kendilerini nasıl ve hangi kuralları göz önüne alarak tanıtmaları ve hizmet etmeleri gerektiği konusu var ki o da kendini beğenmiş kendini bir şey zanneden ellerde, abartı, şeffaf olmayan ve sırf kurumun yöneticisinin gözüne girmek için yapılan ama aslında kuruma zarar veren uygulamalar yapılması. Bunları genelde yalakalar yapar. Bir iş yerinin veya belediyenin bilinen, güven duyulan bir isim haline gelmesi içeride ve dışarıda kaliteyi arttırmaya odaklı bir iletişimle mümkündür. Kurumun yetkilisine ancak bu kadar zarar verilir. Aslında, yalaka kişi bilir yaptığı işin toplumsal bir hayasızlık olduğunu.

Ne var ki, işin ar ve edep boyutuyla pek ilgilenmez. Önemli olan, siyasiler işveren, patron memnuniyetidir onun için ama düşman kazandırmaktan öteye gitmez icraatları.

Tarihte meslek olarak icra edildiği de bir gerçektir dalkavukluğun. Osmanlı'da ustaları vardı. Kendilerine para karşılığı tokat attıran, merdivenden yuvarlatan, bostan kuyusuna sarkıttıran. Bunlar ücretli eğlendirici ustalardı. Onuru vardı, hem soytarının hem de soytarılık mesleğinin.

Siyasetin bir aracı olarak ve onlara yaranmak için kullanılmaya başlamasıyla kirlendi soytarılık. Şimdiki soytarılar, makam sahiplerinin etrafında dolaşır ama üretemezler, kendi işine gücüne bakamayıp gözü başkalarının işinde gücündedir içini kıskançlık, öfke, değersizlik ve özgüvensizlik kaplamıştır. İnsanların çalışarak, başararak hak ederek elde ettiği nimetlerden rahatsız olup o nimetlerin kaybolmasını isteyecek kadar merhametsiz ve bencildirler. Muhbir, kindar, kalleş ve eziktirler. Öz güvenleri olmadığından sürekli kin besleme ve düşmanlık duygusu ile yaşarlar. Genelde böyledirler hele birde özel olarak sorun yaşadıkları insanlar varsa ya onlarda kendilerinden bir şekilde üstünse, o zaman yapamayacakları kötülük yoktur, vicdanlar kararır, kasten yangına körükle giderler. Ama unutmamak gerekir ki, kendini bir şey göstermek için gösterilen çaba komik çarpıtma yalanlarla etrafında bulunduğu makam sahibini yanıltmak iftira ve fitne barındırır.

Yapanları bir yere taşımaz. Kahırları da çekilmez. Tabiki hakkını layıkıyla yerine getirenleri de ayrı tutuyorum.

3.11.2019 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

MESELELER ÇÖZÜLMELİ

İBRETLİK SÜREÇ YAŞIYORUZ

HERKES KENDİ BAŞININ ÇARESİNE BAKSIN

MEMLEKETTE GENEL AHVAL

GAZİANTEP NEREYE GİDİYOR

NİZİP ÇAYI VE HANCAĞIZ BARAJI UNUTULMASIN

ŞEHRİ YÖNETENLER VE FİTNE FESAT

VİCDANSIZLIK DİZ BOYU

NORMALLEŞME VE İŞSİZLİK