23 Mayıs 2019 Perşembe
BİZDEKİ SİYASET

Veysel KARAYILAN

BİZDEKİ SİYASET

Bizdeki siyaset, bir kaç oyuncuyla oynanır. Onlar nasıl isterse partiler öyle şekillenir. Taşları onlar karar. Adayları onlar seçer. Sağdakiler sola, soldakiler sağa savrulur. Aslında ne sağdakiler sağdır, ne de soldakiler sol. Eli güçlü olana taş çalmak serbesttir.

Bizdeki siyaset; yalanın, ikiyüzlülüğün, vefasızlığın, insan harcamanın meziyet olduğu, kendi koyduğu kurallara uymama, kendi koyduğu kuralları çiğneme becerisidir .Bunu yapanlara fırsat verilmemesi vatandaş olarak temennimizdir. Bizdeki siyaset satranç değil, kahvehane kültüründen bir parça, "Okey"in yansımasıdır. Her seferinde yeniden karılır taşlar. Her seferinde farklı bir taş okeydir joker yerine geçer. Sahte okey vardır. Taş çalma vardır. Hile vardır, hurda vardır.

Okey oyunu gibi şans getirsin diye ıstaka değiştirirseniz, oda gelir memleketin içine eder.Gelmeyen tek taşa kızıp en sağlam seriyi bozabilirsiniz. Taşları karıştırıp karıştırıp yeniden kardığınızda ne çıkarsa bahtınızadır. Siyasette her yol mübahtır, kazanmak için her şey satılır.

SEÇİMLER

Son günlerde toz dumanı fırsat bilenler

Menfaat uğruna her şeyi mübah sayıyorlar.

Tüm değerlerimizi istismar ediyorlar. Bence İradenizi kiraya verip dünyanızı bedbaht etmeyin. Savaşa değil seçime gidiyoruz. Milletin tercihini sandık belirler, tehditler, baskılar, rant ve yalanlar değil.

Herkes aklına başına almalı ve yalan, yanlış kin nefret söylemlerini terk etmelidir.

Seçimler demokrasi bayramıdır.

Milletin iradesi sağlıklı ve adil olarak sandığa yansıdığında bundan karlı çıkacak yine millettir.

ADAM OLMAK

Sosyal devletin önemli özelliklerinden biri de, kişilerin yeteneklerine göre fırsat eşitliği anlayışının uygulanabilir olması değil midir? Neden aynı kişiler her yerde diye hep gözlemimiz yok mudur? Başka adam mı yok diye sormuyormuyuz.

Esen rüzgarlara göre yönelenlere, tavır alanlara adam gözüyle bakmıyormuyuz. Adam olmak birazda adil olmaktır. Ruhunu satmamaktır. Bulunduğu konumları kendi şahsı menfaatleri için kullanmamaktır. Düşünmek, sorgulamak, adil karar vermek ve sözü ile yaptıkları tutarlı olmaktır.

Adam olmak vicdani duygulara sahip olmaktır. Kendinle yüzleşebilmektir.

Adam olmak bir şeye adım atarken, yaparken maddi menfaati göz önüne almadan yapılacak işleri yapmaktır..

Adam olmak sahip olduğu mevki ve imkanlar içinde insanları ezmemek, haklarını gasp etmemektir. Şahsi duygularla insanlara zulüm etmemektir. Bir gün yapılan yanlışlardan dolayı hesap vereceğini bilmektir.

SEÇİMLER BİTER

Seçim biter, siyaset biter iş işten geçer.

Seçim sonrası, herkesten önce münafıklar gider.

Herkes birbirine saygı duymak zorundadır..

Seçim heyecanıyla. birilerine yaranmak isteyenler, kalp kıranlar,

kavga ve küfür edenler, küsenler yazık ederler.

Ve sonra da iş işten geçmiş olur.

Değmez, insanlar birbirinde selam sabah yeri bırakmalı.

Desteklediğin, onlar yüzünden kötü olduğun bazı siyasiler genelde, seçim bittiğinde; düğününe, cenazene gelmezler.

İyi gününde, kötü gününde, hastalıkta ve sağlıkta yanında olmazlar. Yani demem o ki birbirinizi siyaset için kırmayın. Birbirinize hoşgörülü olun seçim geçici dostluklar kalıcıdır.

10.03.2019 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

MANTAR GİBİ GÜZELLİK MERKEZİ AÇILIYOR

SOSYAL BELEDİYECİLİK

RAMAZANDA ÇEVRENİZE BAKIN

RAMAZAN AYI YAKLAŞIRKEN

İNSANLIK

ADAM OLMAK

ÖZEL OKULLAR NEREYE

SEÇİM BİTTİ ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI

KİME OY VERECEKSİNİZ