19 Mayıs 2022 Perşembe
CUMA CAMİSİ-MİLLET-BAHÇESİ-TİCARET ALANI = AHENK (!)

CUMA CAMİSİ-MİLLET-BAHÇESİ-TİCARET ALANI = AHENK (!)

Ülkemizde iktidarın kendisi ve uzunca bir zamandır muhafazakârlaşırken nobranlaşan bizim Gaziantep gibi kentlerdeki belediyeleri duygusal ve siyasal sembollere önemli yatırımlar yapıyor!..

Bir nevi betonlaşan Türkiye ekonomisi-betona gömülen sermaye ile İslamcı-muhafazakârlık arasına sıkıştırılan toplum, yeni bir kimlik inşasının da nesnesi haline geldi. Bu kimliğin inşa edilebilmesi için Osmanlı’nın ihtişamlı ruhunun çağrılarak, cumhuriyet değerlerine karşı rövanşist bir tutum izlediğini ben değil, olup biteni azıcık izleyen herkes zaten dile getiriyor.

Sadece ruhun çağırılması yetmiyor, bunun beslenmesi için bir kısmı zaten var olan (vatan-millet, bayrak, ezan, şehadet, gazilik, sadakat vs) sembol ve duyguların yanına yenilerini eklemek gerekiyor.

Bene göre bu kapsamda 100 milyon TL değer biçilen ve yıkıldıktan sonra yerine Konukoğlu Ailesi’nin büyük bir Cuma Camisi yapılacak olması yeni bir sembol olarak okumak gerek.

İlçe belediyelerimiz, bazı ibadethaneleri ülkenin “en”leri bakımından kıyaslayarak yapıyor. Adına külliye dedikleri yerlerin 3-4 milyon liralık kaba inşaatını karşılayabiliyor. Umreye, önemli şehitliğimiz Çanakkale’ye öğrenci gönderiyor, seccade dağıtıyor. Bu örnekleri kendi lokalizasyonumuzda çoğaltmak mümkün…

Mesele milliyetçi söylemlere dayandırılmış, din olgusu ile zenginleştirilmiş semboller olunca kimse bunu eleştirmeye cesaret edemiyor. Bu ekonomik sıkıntılar içinde 100 milyon lira değeri olan Valilik Binası’nın yıkılmasına, etrafında ve yakınlarında Mimarlar Odası’nın tespitine göre 16 tane caminin bulunmasına rağmen dev bir cami yapılmak istenmesine yönelik sessizlik de bunun en büyük nişanesi. Ama işin ekonomik boyutu kendilerini zerrece ilgilendirmeyen siyaset seçkinleri tarafından asıl yapılmak istenen toplumsal ve siyasal alanın ‘milliyetçi-muhafazakâr-İslamcı’ yeni kimlik inşası ile domine edilmesi çabasından öte bir şey değil.

Gaziantep için yeni sembolik uğrakların başını çekecek olan bu Cuma Camisi’nin karşısında öbeklenecek bir durum daha var. 24 Haziran seçimlerinin önemli vaatlerinden biri olan Millet Bahçesi, kentimizde yıkılan stadyumun yerine yapılacak. Ancak, bahçenin planı yayınlanınca burada müzenin önüne denk gelecek şekilde “ticari alanların” planlandığını ortaya çıktı. Yeşil ile betonun birbirine karıştığı bu proje ve valiliğin yıkılacak olması şimdilik çok sesleri çıkmasa da bazı kesimlerin canını sıkıyor. Askı ve itiraz süreçlerinin ardından İdari yargıya taşınacak bu durum daha çok tartışılacak.

Tartışılacak ama meseleye farklı bir pencere açıp, siyasi semboller değil de yaşamsal semboller açısından bakacak olursak:

Millet ve bahçesi, yine cami ile ticari alan arasında sıkışıp kalacak, bir fenomenden öteye geçemeyecek.

Cuma Camisi-Millet-Bahçesi-Ticaret Alanı…

Din-Toplum-Yeşillik-Rant….

Bu ahengi başka nerede bulabilirsiniz

8.10.2019 (Murat Güreş)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Sayın Murat bey ekmeği elinde alınan 400 esnafın tıkılan Halep pasajının esnafının hali ne olacak Lütfen bu insanların sorununu dile getiren bir yazı yazarmışın Biz esnaf olarak dişimizden tırnağımızda birikim yapıp aldığımız iş yerinin tekra Şahinbey belediyesi tarafında yıkılan ekmek teknesinin rızk kapımızın açılmasını istiyoruz Belediye esnafa düşücek maliyeti bizden istesin biz vermeye hazırız Ancak bize büyüklük yapacak planlı projeli bir şekilde yaklaşırsa bu kalabalık gurup belediye inanarak bir araya gelir Bizim iş yerlerimizi yıkarak nasıl dağıttıysa şimdide birleştirme görevini üstlensin
Hüseyin taşdemir3 Kas 2019 17:27:49

DİĞER YAZILAR

BİLGİ KİRLİLİĞİ, GAZETECİLER VE SAĞLIK HABERCİLİĞİ

Sağlık Bakanından son dakika değerlendirmesi

GAZİANTEP BİR MUCİZEDİR

ASLINDA BOLİVYA’NIN ARKASINDAKİ HİKÂYE

COĞRAFYA KADER İSE: AMOR FATİ yada ODİUM FATİ (YAZGINI SEV- YAZGINDAN NEFRET ET

AHİLİK-GASTRONOMİ-PAHALILIK ve ANTEPLİ TANTALOSLAR