6 Temmuz 2020 Pazartesi
REKLAM TOTEMLERİ TEHLİKE SAÇIYOR

Veysel KARAYILAN

REKLAM TOTEMLERİ TEHLİKE SAÇIYOR

Gaziantep Havaalanı'nın dan Gaziantep'e gelirken, Gaziantep Üniversitesi'nden Kilis tarafına giderken, Nizip'ten Gaziantep'e gelirken anayol kenarlarına gelişigüzel yerleştirilen dev reklam tabelaları, totemler görüntü kirliliği yanında, sürücüler için de büyük tehlike oluşturuyor.

Havaalanı'ndan kente gelenlerin ilk gördüğü yol kenarında sağlı sollu dizilmiş reklam totemlerin dikkat dağıtıcı en önemlisi de güvenli sürüş için risk unsuru oluşturduğudur.

Çünkü hiçbiri yol standardına ve yönetmenliğe uygun değil.

Ana yol üzerinde gelişigüzel yerleştirilen reklam totemleri, hem çevre estetiğini bozuyor hem de kanuni ölçülerde değil.

Yol kenarındaki devasa reklam totemlerinin neredeyse tamamı çift taraflı, hem gidiş hem de dönüş yolundan görülüyor.

Ha bire yol kenarlarına gelişi güzel reklam totemleri yerleştiriliyor. Büyük şehir Belediyesi sorumluluğunda olan bu durumun derhal önüne geçilmesi gerek.

Artık ana yollardaki reklam tabelaları can güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Hem şehir içerisinde hem de ana yollarda olan bu tarz reklamlara artık birilerinin dur demesi gerekiyor Şehir merkezleri ile ilçe merkezlerinde bulunan refüjlerin içerisinde dahi sürekli değişen reklam totemleri var.

Büyük şehir Belediyesi bir an önce bu konuda kritik kararlar almalı ve reklam totemleri daha güvenilir ve yönetmenliklere uygun olarak yapılmasını sağlamalıdır.

Reklam totemleri konusunda bu düzensizlik böyle devam etmemelidir.

Reklam tabelaları ve totemler yolun çok yakınında yönetmenliklere uygun değil bunlara böyle nasıl izin verilir anlamış değilim.

Her an için yoldan çıkan bir aracın bu tabelalara çarpma olasılığı ve totemlerin yola devrilmesi olasılığı çok yüksek.

Bu reklam tabelalarının ve totemlerin belli bir standardı var.

Trafik bir bütün olarak düşünülmeli, turizme, günlük hayata, hava kirliliğine, çevreye ve bunun gibi birçok faktöre olan etkileri değerlendirilmelidir.

Bunların bazılarının da binaların çatılarında olması da ayrı bir tehlike. Hele hele iş yerlerinin önlerinde 15-20 metre uzunluğunda reklam totemleri, ışıklı ışıksız levhalar konması gerçekten büyük tehlike saçıyor.

16.06.2019 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

GAZİANTEP NEREYE GİDİYOR

NİZİP ÇAYI VE HANCAĞIZ BARAJI UNUTULMASIN

ŞEHRİ YÖNETENLER VE FİTNE FESAT

VİCDANSIZLIK DİZ BOYU

NORMALLEŞME VE İŞSİZLİK

YEREL GAZETELER ÜZERİNE

RAMAZAN GİDERKEN

HER TELDEN

KORONA HALLERİ