19 Mayıs 2022 Perşembe
Sağlık Bakanından son dakika değerlendirmesi

Sağlık Bakanından son dakika değerlendirmesi

Haberciler olarak özel bir sorumluluk ile burada bulunduğunuzu biliyorum. Toplum titiz haberciliği takdir ediyor.

Virüs yaklaşık 104 gün oldu. 10 Mart ta ilk vaka görüldü. Son 24 saatin bilgilerini verdim. Tüm süreçte çok titiz davranıyoruz. Buna ilk hastalarımızın temas çevresinden başlamıştık. Mücadelede ciddi bir deneyim kazandık. Olasılıklara bakarak ön kesmeye çalışıyoruz.

Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Bizler onların etkilenmemesi konusunda sorumluluk sahibiyiz. Bu toplumun sizin hayat tecrübesine ihtiyacı var. Evlatlarınızın vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Onları ağır hastalığa yakalanmışken yapamazsınız. Bu öğüdü kabul edin. Önünüzdeki zamanı riske atmayın. Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz. Evden çıkmanız kısıtlandı.

Virüse karşı verdiğimiz mücadele dünyanın örneklerinden çok farklı. Ortaya koyduğumuz dayanışmanın örneği yok. Devlet sorumluluk paylaşımı önermeden toplum gerekenleri yerine getiriyor. Medyamız bilgiyi aktarma konusunda dikkatli. Felaket tellallığı yapan kimilerine de prim vermiyoruz. Mücadelemiz karartılı havadan çıkıyor enerji kazanıyor. Gücümüzü hayata bağlılıktan alacağımız anlaşılıyor. Bu böyledir.

Kadınlar tedbirler konusunda adeta ikna kahramanlarımız. Sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. İnsan kaynağımızın yeterliliği konusunda bir kadromuz var ve 32 bin personel ilave ediyoruz. En üst düzey hassasiyet gösteren kişi cumhurbaşkanımızdır. Çalışan sağlık personelinin ek ödemelerinin tavan yüzde yüz olacağını belirtmek istiyorum.

Zaman zaman bazı haberler çıkıyor, maske ve eldiven başta olmak üzere yeterli malzemeden yoksun olduğumuz iddia ediliyor. Tüm hastanelerimize bütün malzeme sağlanmaktadır ve sağlanmaya devam edecektir. Bazı malzeme üreticilerine gerekli katı yaptırımlar uygulanmış ve uygulanmaya devam edecektir. Fiyatlar dahil endişeniz olmasın. Pandeminin olduğu bir dönemde istismar etmek isteyen firmaların yurtdışına yoğun bir bağlantı yapıldığını biliyoruz. Bu anlamda üretici ve satıcıların depolarına baskınlar yapıldı. Baskınlar sonrası yoğun bir depolama görüldü. Olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde yapılmadığını gördük. Hepsiyle teker teker görüşerek sözleşme yapmaya başladık. 20 firma ile anlaşma yapıldı. Anlaşma yapmak istemeyenlere el koyma dahil bir takım işlemler yapılacağını söylemek isterim.

Size ve bütün topluma;

Salgının yayıldığı ülkelerde en fazla eksikliği hissedilen solunum cihazıydı. Yerli cihazın üretimine başlıyoruz. Hızlı tarama kitini devreye sokmuştuk bugün itibari ile Çin’den 50 bin kit geldi. Perşembe 300 bin kit gelecek ve bir milyona kadar kitleri kullanacağız.

Aşı geliştirme çalışmalarında kurum ve kuruluşlara bakanlık olarak destek veriyoruz. Önümüzdeki günlerde çağrı yaptığımız üniversite ve Merkezlerin ihtiyaçlarına göre kısıtlamaya gitmeden destek sağlayacağımızı belirtmek isterim. Aşı enstitüsü bu süreçte ülkemizde hangi merkez neyi ne kadar yapabilecekse hepsinin desteklenmesi ve desteklenmeyle kim önde götürür durumda olursa sonuna kadar üzerine gidebileceğimizi ifade etmek istiyorum.

Türkiye bazı ülkelerle kıyaslanıyor. Büyük zaman kazandık ve sağ duyulu bir politika izledik. Paniğe yol açarak yayılmaya neden olacak uygulamalardan uzak durdu. Biz başka bir ülke olmayacağız. Benzemeden bu zor günleri Aşma fırsatımız var. Mücadeleye aklını ve yüreğini koyan insanlarız. Can kutsaldır. Biz riskler karşısında meceracı bireyler değiliz. Biz tüm hayatın hesabını yaparız. Tedbir zamanı, evde zaman geçirme zamanıdır.

 

Tedbirleri bizler tek tek uyguluyoruz. Az temas kuruyoruz. Hayatlarımız birbirinden ayrışıyor fakat tek tek yaptıklarımızı büyün Türkiye olarak yapıyoruz. Mücadelenin özü tek tek hep birlikte.

Bu birliktelikten fire vermeyelim.

23.03.2020 (Murat Güreş)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BİLGİ KİRLİLİĞİ, GAZETECİLER VE SAĞLIK HABERCİLİĞİ

GAZİANTEP BİR MUCİZEDİR

ASLINDA BOLİVYA’NIN ARKASINDAKİ HİKÂYE

CUMA CAMİSİ-MİLLET-BAHÇESİ-TİCARET ALANI = AHENK (!)

COĞRAFYA KADER İSE: AMOR FATİ yada ODİUM FATİ (YAZGINI SEV- YAZGINDAN NEFRET ET

AHİLİK-GASTRONOMİ-PAHALILIK ve ANTEPLİ TANTALOSLAR