17 Nisan 2021 Cumartesi
ŞEHİR İÇİNDEKİ VE YOLLARDAKİ TOTEMLER TEHLİKE SAÇIYOR

Veysel KARAYILAN

ŞEHİR İÇİNDEKİ VE YOLLARDAKİ TOTEMLER TEHLİKE SAÇIYOR

Demedi demeyin, Gaziantep Havaalanından Gaziantep'e gelirken, Gaziantep Üniversitesi'nden Kilis tarafına giderken, Nizip'ten Gaziantep'e gelirken anayol kenarlarına gelişigüzel yerleştirilen dev reklam tabelaları, totemler görüntü kirliliği yanında, sürücüler için de büyük tehlike oluşturuyor.

Havaalanı’ndan kente gelenlerin ilk gördüğü yol kenarında sağlı sollu dizilmiş reklam totemlerin dikkat dağıtıcı en önemlisi de güvenli sürüş için risk unsuru oluşturduğudur.

Çünkü hiçbiri yol standardına ve yönetmenliğe uygun değil.

Anayol üzerinde gelişigüzel yerleştirilen reklam totemleri, hem çevre estetiğini bozuyor hem de kanuni ölçülerde değil.

Yol kenarındaki devasa reklam totemlerinin neredeyse tamamı çift taraflı, hem gidiş hem de dönüş yolundan görülüyor.

Ha bire yol kenarlarına gelişi güzel reklam totemleri yerleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan bu durumun derhal önüne geçilmesi gerek.

Artık ana yollardaki reklam tabelaları can güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Hem şehir içerisinde hem de anayollarda olan bu tarz reklamlara artık birilerinin dur demesi gerekiyor Şehir merkezleri ile ilçe merkezlerinde bulunan refüjlerin içerisinde dahi sürekli değişen reklam totemleri var.

Büyükşehir Belediyesi bir an önce bu konuda kritik kararlar almalı ve reklam totemleri daha güvenilir ve yönetmenliklere uygun olarak yapılmasını sağlamalıdır.

Reklam totemleri konusunda bu düzensizlik böyle devam etmemelidir.

Reklam tabelaları ve totemler yolun çok yakınında yönetmenliklere uygun değil bunlara böyle nasıl izin verilir anlamış değilim.

Her an için yoldan çıkan bir aracın bu tabelalara çarpma olasılığı ve totemlerin yola devrilmesi olasılığı çok yüksek.

Bu reklam tabelalarının ve totemlerin belli bir standardı var.

Trafik bir bütün olarak düşünülmeli, turizme, günlük hayata, hava kirliliğine, çevreye ve bunun gibi birçok faktöre olan etkileri değerlendirilmelidir.

Bunların bazılarının da binaların çatılarında olması da ayrı bir tehlike. Hele hele iş yerlerinin önlerinde 15-20 metre uzunluğunda reklam totemleri, ışıklı ışıksız levhalar konması gerçekten büyük tehlike saçıyor.

ELEKTRİK KESİNTİSİ MESELE OLMAYA DEVAM EDİYOR

Elektrikler yağmurda kesilir, karda kesilir, soğuk havada kesilir, sıcak havada kesilir, öksürsen kesilir, aksırsan kesilir, sanki her fırsatta kesilmek için bahane arar. Daha sonra elektrikler kesilince sular da kesilir olan vatandaşa olur. Kesilen elektrik, yavaşlayan işler, kesilen sular ve en önemlisi gerilen sinirler. Parasını ödediğin halde kullanamadığın internet ve bozulan eşyalarda cabası. Bu memleketin günahı ne neden bir yetkili ilgilenmez. Bu memleket bunu hak etmiyor.

MARKET ZAMLARINA DAİR

Yazar Haşmet Babaoğlu diyor ki "Madem gündemimiz reform...Madem reformlara ihtiyaç var. Ben de bir reform öneriyorum. Çok acil olarak...Yetkililer uygun terimlerle adlandırsınlar...Ben 'market reformu' diyorum. Lafı evirip çevirmenin âlemi yok! Özellikle son iki aydır fiyatlar hiçbir çıpaya bağlı olmaksızın her hafta zam görüyorsa... Aynı ürünler her markette farklı fiyatlardan satılıyorsa... Artık ucuz market zincirlerinde bile temel ihtiyaçlarla dolu bir torba için harcanan para can sıkar hale gelmişse... Bir "Durun!" deme vakti gelmiştir.

İNSANLARIN EN HAYIRLISI

"Peygamberimize; İnsanların en hayırlısı kimdir?” diye sordular. Kalbi mahmum olan herkes diye cevap verdi. Mahmum kin, hile ve hasetten temiz olan kalp demektir.

Kalbini kinden, kibirden, nefretten arındırmak için kendi içinde savaş verenlere selam olsun. Ve inanın kin tutmak küçük insanların işi. Onları görmezden gelin.

 

24.01.2021 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

RAMAZAN AYINDA GÖRMEK VE GÖRMEMEK İSTEDİKLERİMİZ

KORONA GÜNLERİ-ÖZEL VE DEVLET OKULLARI-RAMAZAN FIRSATÇILIĞI

VİRÜS, FIRASTÇILIK VE RAMAZAN YARDIMLARI

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ İN EĞİTİM ÖĞRETİM OUT

SİYASET

KADINLAR GÜNÜ VE DİĞERLERİ

GÜÇLÜDEN YANA OLMAK

MEMLEKETTE VEFA

BOZULUYORUZ