28 Kasım 2023 Salı
Avrupa Hareketlilik Haftasının son gününde farkındalık yürüyüşü

Avrupa Hareketlilik Haftasının son gününde farkındalık yürüyüşü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesinde 1 hafta boyunca düzenlenen etkinliklerin son gününde “Arabasız Gün” temasıyla bisiklet ve scotter sürüşü ve yürüyüş yapıldı.

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanılan ve bu yıl teması “Şehrini Keşfet”, sloganıysa “Gelecek enerjini koru” olarak belirlenen Avrupa Hareketlilik Haftası Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Etkinliklerin son gününde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Abdülhamit Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mesut Bozatlı, il protokolü ve gençler Şehitkamil ilçesindeki Mona Roza Caddesi’nde farkındalık oluşturmak amacıyla reflektörlü yeleklerini giyerek yürüyüş yaptı, scooter ve bisiklet kullandı.

Toplu taşıma ve bisikleti en çok kullananlar ödüllendirildi
Protokol etkinlikte voleybol oynayan gençlere katıldı, Başkan Fatma Şahin halka oyununu öğrencilerle beraber oynadı. Cadde üzerine kurulan stantlarda ise bilgilendirmeler ve çeşitli aktiviteler yapıldı. Programda ayrıca en çok toplu taşıma kullanan, en çok Gazibis üzerinden bisiklet kullanan ve Smoothie bike derece yapanlara hediye olarak bisiklet verildi.

"Avrupa Hareketlilik Haftası’na en fazla proje üreten şehir olduk"
Etkinlik sonrası Cumhuriyet Parkı’nda yapılan kapanışta konuşma yapan Başkan Fatma Şahin, parkın bisiklet yollarıyla, yeşil ve spor alanlarıyla, Türkiye Yüzyılı’nın en güzel resimlerinden biri olduğunu dile getirerek, “2014 yılında iş başına geldiğimizde master planlarımızla yol haritamızı çizdik. Genç dostu bir şehir olacağız, toprağı, suyu, havayı kirletmeden ulaşım sorununu çözeceğiz dedik. Bisiklet ve bisiklet yolu çok önemliydi. Bisiklet yoluna verdiğimiz destek ve bisikletle yaptığımız çalışma şu anda Türkiye’nin en büyük çalışması oldu. Avrupa Hareketlilik Haftası’na en fazla proje üreten şehir olduk. En büyük hibe desteğini aldık” diye konuştu.
Avrupa Hareketlilik Haftası’nda Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı öncülüğünde şehirde 1 hafta boyunca vatandaşların sıfır emisyon, sürdürülebilir ulaşım, sağlıklı yaşam ve çevrenin korunmasıyla ilgili şuur, toplu taşıma ve bisiklet kullanımın teşvik edilmesini amacıyla etkinlikler düzenlendi. Şehrin farklı yerlerinde yapılan çalışmalar ve programlarla vatandaşlara bu konuların anlatılması hedeflendi.

22.09.2023 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz