25 Mayıs 2022 Çarşamba
Ekici: Antibiyotikli tavuklar bize mi yedirilecek?

Ekici: Antibiyotikli tavuklar bize mi yedirilecek?

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Antibiyotikli olduğu için Rus makamlarınca ülkeye girişine izin verilmeyen Türk menşeili 23 ton tavuk etinin ne yapılacağını sordu.

Antibiyotikli olduğu için Rus makamlarınca ülkeye girişine izin verilmeyen Türk menşeili 23 ton tavuk etinin ne yapılacağının açıklanmasını isteyen CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, bu sağlıksız tavukların üretim ve ihracında sorumluluğu ve ihmali olanlar hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu.

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un, Türkiye'den gelen 23 tonluk bir parti tavuk etine, antibiyotik kalıntıları bulunduğu gerekçesiyle Vladivostok limanında el koyması ve üretim ve ihracatı gerçekleştiren Türk firma tarafından bu konuda hiçbir açıklama yapılmaması kamuoyunda soru işaretleri ve tedirginlik yarattı. CHP Gaziantep milletvekili Akif Ekici de işte bu tedirginlik ve soru işaretlerini Meclis gündemine taşıdı.

Tavuk üretiminde tedavi amaçlı antibiyotik kullanımına ilişkin uluslararası ve ulusal mevzuat hükümleriyle belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, kesim aşamasında tavukta antibiyotik kalıntısı kalmaması gerektiğine işaret eden Ekici, bütün bu süreçlerin resmi otoritelerin kontrol ve denetimi altında işletilmesi gerektiğini de vurguladı. CHP’li Ekici, bütün bu işlemlerin amacının, tavukların antibiyotik verildikten sonra antibiyotiğin vücuttan arınma süresi boyunca kesilmesini ve dolayısıyla etlerin tüketime sunulmasını önlemeye yönelik olduğunun altını çizdi.

Rusya’nın 23 ton tavuk etinde tespit ettiği kalıntının, antibiyotik kullanımı konusunda çizilen yasal çerçevenin dışına çıkıldığını, üretim ve ihracat aşamasında gerekli kontrollerin yapılmadığını kanıtlar nitelikte olduğunu kaydeden Ekici, bu değerlendirmelerinin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’ya şu soruları yöneltti:

Vladivostok limanında el konulan 23 tonluk tavuk eti hangi ihracatçı firma tarafından hangi tesiste üretilmiştir?

Bahse konu etler ve bu etlerin üretildiği tavuklarda antibiyotik kullanımı konusunda tutulan kayıt ve yapılan denetim işlemlerinin sonucu nedir?

Bu ürünlerin ihracı aşamasında gümrük sahasında veya öncesinde herhangi bir laboratuvar analizi yapılmış mıdır, yapılmadıysa neden yapılmamıştır?

Bu standart dışı gıda ürünü üretimi ve ihracatında sorumluluğu ve ihmali olanlar hakkında hangi yasal ve idari işlemler yapılmıştır?

Rusya’da yetkili makamlarca el konulan antibiyotikli tavuk etleri için iade veya imha işlemi gerçekleşmiş midir? Bu tavukların iç piyasaya sürülmesini önleyecek önlemler alınmış mıdır?

15.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz