19 Ekim 2021 Salı
GAÜN'DEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA DESTEK

GAÜN'DEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA DESTEK

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Genç Kızılay Topluluğu tarafından GAÜN Merkezi Yemekhane Önünde gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına katılan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, kan bağışında bulunarak kampanyaya destek verdi.

Kampanyanın açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Verdiğiniz kan bir gün gelir annenize, babanıza, kardeşinize, eşinize, dostunuza ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizin verdiğiniz kan en yakınınıza gidecek. Başkalarının verdiği kan da size ilaç olacak” dedi.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, özellikle bir hekim olarak dönem dönem kan verdiğini çünkü insanın vücudunun kan elemanları başta olmak üzere yenilenmeye ihyacı olduğunu belirterek, bu yenilenme süreci içerisinde kan verildiğinde daha sağlıklı olduğumuzu söyledi. Prof. Dr. Gür konuşmasında şunları söyledi: “Kan vermek insanı yormaz tam tersine, birçok noktada yenilenmeyi gerektirir. Sizden ricam, bu konuda hiç çekinmeden rahatlıkla kan verebilirsiniz. 6 ay gibi bir süre zarfında kan verebilirsiniz ancak belli hastalıkları olanlar vermeyebilir. Verdiğiniz kan bir gün gelir annenize, babanıza, kardeşlinize, eşinize, dostunuza ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizin verdiğiniz kan en yakınınıza gidecek. Başkalarının verdiği kan da size ilaç olacak. Özellikle Kızılay başta olmak üzere kan tedariki noktasında ulusal düzlemde her türlü ihtiyacı gideren en sıkıntılı süreçlerde, deprem gibi büyük afetlerde her zaman yanı başımızda olan ulusal ve uluslararası hizmet sunan Kızılay’a her türlü kan bankası oluşumunda destek vermemiz gerekiyor.”

YILLIK 3 MİLYON KAN İHTİYACIMIZ VAR

GAÜN Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi, Türk Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Prof. Dr. Nihat Yıldırım, Türkiye’nin yıllık 3 milyon civarında kan ihtiyacı olduğunu, bunun da 100 bininin Gaziantep’e düştüğünü ifade ederek, “Bizler Kızılay Şube ve Kan Merkezi olarak birlikte bu sürekli ihtiyacı karşılamak sorunluluğundayız. Bununla ilgili öncelikle Gaziantep Üniversitesi’ne, sendikalara, öğrenci topluluklarına böyle bir kampanyaya destek verdikleri için teşekkür ederim. Gaziantep Kan Merkezi çevre illerden Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman, Urfa’ya hizmet veriyor. Oralardaki 60’a yakın hastanenin ihtiyaçlarını gideriyor. Bu sebeple toplumun tüm kesimlerinden ricamız; acil olmayan ama sürekli ihtiyaç olan bugün bizim olmasa da yarın ihtiyacımız olabilecek bir kan stoğunu belli bir seviyede tutmak” şeklinde konuştu.

GAÜN Öğretim Üyesi, Türk Kızılay Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. A. Necmettin Yazıcı ise, Türk Kızılay’ının tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tabi, kar amacı gütmeyen yardım ve hizmetleri karşılıksız olan, kamu yararına çalışan gönüllü bir sosyal hizmet kuruluşu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yazıcı, “Kan bağışı hayat kurtarır. Bağışlanan her kan kurtarılan üç can demektir. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır” dedi.

KIZILAY, TARAFSIZLIĞIN VE BAŞARISININ SİMGESİ

Kızılay’ın ihtiyaç halinde dayanışmanın, ızdırap anında eşitliğin, ayrım gözetmeden insanlığın tarafsızlığın ve başarısının simgesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yazıcı, “Gücünü, yedi temel prensibinden alan Türk Kızılay’ı kuruluşundan bu yana sadece savaşlarda veya doğal afetlerde insanlığın yanında olmakla kalmamış uluslararası yardım faaliyetlerine katılmış topluma hemşirelik eğitimi vermiş ve yine topluma ilk yardım ve kanla ilgili hizmetler alanında öncülük yapmış korunmaya gereksinim duyan pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım ve hizmetleri sunmuş ve sunmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Kampanyaya; GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Metin Bedir, Prof. Dr. Şehmus Demir, Türk Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Prof. Dr. Nihat Yıldırım, Türk Kızılay Gaziantep Şubesi’nin farklı birimlerde çalışan temsilciler, memur ve işçi sendikaları yöneticileri ve çok sayıda öğrenci destek verdi.

20.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz