29 Mart 2023 Çarşamba
GAÜN’DE BEDEN BAĞIŞI FARKINDALIĞI ETKİNLİĞİ

GAÜN’DE BEDEN BAĞIŞI FARKINDALIĞI ETKİNLİĞİ

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı tarafından  ''Beden Bağışı Farkındalık Haftası'' kapsamında hazırlanan “Şükran ve Plaket” töreni düzenledi. 

GAÜN Tıp Fakültesi Dekanlık Amfi’sinde gerçekleşen programın açılışında konuşan GAÜN Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Can Demirel, GAÜN Tıp Fakültesi’ne beden bağışı yapanlar arasında kadavra olarak gelen ilk kişinin İdemen olduğunu belirterek, İdemen ve ailesine sağlığa yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

GAÜN Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Piraye Kervancıoğlu, beden bağışı olmadan kaliteli bir tıp eğitiminin mümkün olamayacağını vurguladı. Doç. Dr. İlhan Bahşi ise geçmişten günümüze tıp eğitiminde kadavra kullanımının vazgeçilmez olduğunu ve kadavra temininde etik açıdan en ideal uygulamanın şüphesiz ki beden bağışı olacağını ifade etti. Doç. Dr. Bahşi, kendini bilime adamış olan beden bağışçının vesilesiyle birçok anatomi laboratuvarında yazan ‘Burada ölüler dirileri eğitir’ sözlerini bir kez daha hatırlamamızın yerinde olacağına değindi.

Program sonunda beden bağışı yapan İdemen ailesine çiçek ve plaket takdimi yapıldı.

Ayrıca GAÜN Tıp Fakültesi öğrencileri ile Anatomi Anabilim Dalı’nda eğitim gören yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından vatandaşlara “Beden Bağışı” hakkında bilgi verildi ve broşür dağıtıldı.

27.10.2022 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz