23 Eylül 2021 Perşembe
GAÜN’de böbrek nakli akademisi

GAÜN’de böbrek nakli akademisi

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Türkiye’de bir ilk olan Böbrek Nakli Akademisi Tanıtım ve Eğitim Toplantısı düzenlendi.

Bu tanıtımda, akademi kapsamında kurulan böbrek nakli okulu ve böbrek nakli atölyesi hakkında kısaca bilgilendirme yapıldı.

Böbrek Nakli Okulu’nun ilk dersi; böbrek nakli sonrası beslenme konusuyla başladı. Bu güne kadar Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Ünitesi’nde yapılan yaklaşık 300 böbrek nakli hastasından 150 hasta, donörleri ile birlikte okulun ilk dersine katıldı.

Gerek diyaliz hastaları, gerek nakil olmuş hastalar gerekse bu hastalara böbrek veren donörler için ayrı ayrı eğitimlerin verileceği okulda; psikiyatrist, psikolog, hemşire, sosyal hizmet uzmanından oluşan bir kadroyla hastalar ile görüşülerek atölye çalışmaları için çalışmalara başlandı. Bu çalışmaların sonucunda hastalar ile el ele verip onların kendi seslerini duyurabileceği bir platform oluşturulması planlandı.

Nefroloji Bilim Dalı ve Böbrek Nakli Klinik Direktörü Doç. Dr. Mehtap Akdoğan’ın beslenme üzerine, Anestezi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Cesur’un ise dünya görüşü ve hastalık üzerine konuşmalar yaptığı toplantıda; böbrek nakli okulunun nakil bekleyen diyaliz hastaları, nakil olmuş tüm hastalar ve böbrek vericilerine açık olduğu, bu okula bir yıl boyunca kayıt yaptırılabileceği, kayıtların ise GAÜN Tıp Fakültesi böbrek nakli polikliniğinde yapıldığına dikkat çekildi.

Çok sayıda katılımın olduğu ve yoğun ilgi gören toplantı hekimler ile hastalar arasında soru-cevap yapılmasıyla sona erdi.

1.04.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz