20 Ekim 2021 Çarşamba
GAZİANTEP COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERDE REKORA KOŞUYOR

GAZİANTEP COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERDE REKORA KOŞUYOR

Gaziantep Ticaret Borsasının (GTB) tescil çalışmalarını yürüttüğü ‘Fıstık Ezmesi’ ve ‘Antep Firiği’, Gaziantep’in coğrafi işaret alarak tescillenen ürünleri arasına katılıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu, Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin 9. sayısında coğrafi işaret tescil başvuruları kabul edilen ürünler ve şehirlerini yayımladı. Tescil çalışmaları yaklaşık 1.5 yıldır GTB tarafından sürdürülen Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzetleri “Fıstık Ezmesi ve Antep Firiği” bültende coğrafi işaret almak üzere askı sürecine çıkarılan ürünler arasında yer aldı.

GAZİANTEP COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNDE REKOR KIRACAK

Gaziantep’in asırlık lezzet hazinelerinin coğrafi işaretle koruma altına alınmasına yönelik sürdürdükleri çalışmaların artık meyvelerini almaya başladıklarını kaydeden GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Antep Fıstık Ezmesi ve Antep Firiği’nin coğrafi işaretle tescillenmesinde işlem tamam gibi. Ürünlerimiz üç aylık bir bekleme sürecinin ardından şehrimizin güzide birer markası olarak tescilli ürünlerimiz arasına katılacak. Ürünlerimizden Antep Fıstık Ezmesi Mahreç, Antep Firiği ise menşe işaretli olarak tescil alacak “dedi.

UNESCO Gastronomi kenti Gaziantep’in geleneksel lezzetlerinin coğrafi işaretle koruma altına alınarak gelecek nesillere taşınmasını çok önemsediklerini belirten Tiryakioğlu, bu bağlamda Gaziantep’e ait 9 farklı ürün içinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurusu yaptıklarının müjdesini verdi.

Tiryakioğlu, coğrafi işaret tescil başvuru işlemleri tamamlanan ve en kısa süre içerisinde olumlu sonuç almayı bekledikleri ürünlerin, Antep Kuru Patlıcanı, Antep Peyniri, Antep Bulguru, Antep Kahkesi, Antep Muskası, Antep Lahmacunu, Antep Pekmezi ve Antep Meyan Şerbeti olduğunu dile getirdi.

Tiryakioğlu, ayrıca Antep Biber Salçası, Antep Karası Üzüm, Antep Dolmalık Biberi, Antep Haylan Kabağı ve İslâhiye Biberi içinde coğrafi işaret tescil çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

20.07.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz