8 Aralık 2021 Çarşamba
GSO UR-GE PROJELERİ SEKTÖRLERE YÖN VERMEYE DEVAM EDİYOR

GSO UR-GE PROJELERİ SEKTÖRLERE YÖN VERMEYE DEVAM EDİYOR

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Tebliği kapsamında yürütülen UR-GE projeleri sektörlere yön vermeye devam ediyor.

Proje kapsamında, Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim ve Danışmalık Merkezi’nde (GSO-MEM) yapılan GAPLAST Gaziantep Plastik Kümesi ve Gaziantep İplik Sektöründe İhracat Atılımı ihtiyaç analizi sonuçlarını değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda, hazırlanan ihtiyaç analizi sonuç raporları aracılığıyla plastik ve iplik sektörüne yönelik uzmanlar tarafından katılımcı firmalarla yapılan görüşmelerde elde edilen bilgiler ve sektörlerin yerel ve uluslararası piyasalardaki son durumu hakkında bilgiler verildi. Elde edilen bilgiler ışığında 3 yıl boyunca proje kapsamında yürütülecek faaliyetlerin yer aldığı yol haritası katılımcılara sunuldu.

Yürütülen projeler aracılığıyla Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle projede yer alan firmalara eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyetleri ve alım heyeti organizasyonları gerçekleştirileceği kaydedildi.

GSO-MEM Yönetim Kurulu Başkanı ve GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi katılımcılara proje ve GSO-MEM ile ilgili bilgiler verdi.

Ünverdi, GSO tarafından tamamlanan ve devam eden UR-GE projelerinin sektörlerin uluslararası pazarlarda gelişimine önemli ölçüde yön verdiğini belirtti.

Sanayicilerin, firmaların dünya ile rekabet edebilirliğini daha da arttırmak için bu tür projelerin çok önemli olduğunu belirten Ünverdi, “İhracatı sürdürülebilir kılmak ve ihracatı artırmak ve yeni pazarlara girerek uluslararası rekabet gücünün geliştirebilmesi için hedef odaklı adımlara ihtiyaç duyuluyor. Bu amaç doğrultusunda bir araya gelen firmalarımız, UR-GE projeleri aracılığıyla uluslararası pazarlara girmek ve rekabet güçlerini artırmak için uzman ve danışmanlar eşliğinde ihtiyaçlarını belirliyor. Bu aşamadan sonra firmalar gereken somut adımları atabilme imkânı buluyor. Tebliğ kapsamında ayrıca aynı sektörde faaliyet gösteren firmalar birlikte hareket ederek, ortak sorunlarına ortak çözümler üretme ve uluslararası platformda bölgesel güç oluşturma imkânı da bulabiliyor” dedi.

Destek kapsamında yürütülecek olan projede yer alacak olan firmaların, birçok konuda eğitim ve danışmanlık programlarından faydalanabileceklerini dile getiren Ünverdi, “Yurtdışı fuar ziyaretleri, sektörel ticaret heyetleri ve ülkemize getirilecek alım heyetleri organizasyonlarından da yararlanacak olan firmalarımız, bu faaliyetlerde yüzde 75 oranında Ekonomi Bakanlığı tarafından destek görecek” diye konuştu.

27.10.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz