27 Ekim 2021 Çarşamba
GTB, COĞRAFİ İŞARETTE REKORA KOŞUYOR

GTB, COĞRAFİ İŞARETTE REKORA KOŞUYOR

Dünyaca ünlü Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzetleri, 'Antep Bulguru',' Antep Kurutmalık Patlıcanı', 'Antep Köy Kahkesi' ve 'Antep Muskası' tescilli ürünler arasına katılıyor.

Gaziantep Ticaret Borsası tarafından son iki ay içerisinde Gaziantep adına Coğrafi İşaret Tescil belgesi alınmak üzere askıya çıkarılan ürün sayısı dokuza ulaştı. 

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), UNESCO Gastronomi kenti Gaziantep'in geleneksel lezzetlerine yönelik sürdürdüğü Coğrafi İşaret Tescil çalışmalarında rekora koşuyor.

Gaziantep mutfak kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan Tırnaklı Pide, Antep Fıstık Ezmesi, Antep Firiği, Antep Lahmacunu ve Antep Peynirini tescillenmek üzere askıya çıkartma başarısı gösteren Gaziantep Ticaret Borsası, son olarak, 'Antep Bulguru',' Antep Kurutmalık Patlıcanı', 'Antep Köy Kahkesi' ve 'Antep Muskası'nı da tescilli ürünler kervanına ekledi.

4 ÜRÜN LİSTEDE YER ALDI

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin 12. sayısında coğrafi işaret tescil başvurusu kabul edilen ürünler ve şehirlerini yayımladı.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antep Bulguru, Antep Kurutmalık Patlıcanı, Antep Köy Kahkesi ve Antep Muskasının Gaziantep adına tescillenmek üzere askıya çıkarılan ürünler arasında yer aldığı müjdesini verdi.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayımlanan listede, Gaziantep'in 4 farklı ürünle ilk sıralarda yer aldığını vurgulayan Tiryakioğlu, askıya çıkarılan ürünlerin üç aylık bir bekleme sürecinin ardından coğrafi işaret tescil belgesi alacaklarını ifade etti.

GTB tarafından yaklaşık 1,5 yıldır sürdürülen titiz çalışmaların artık meyvelerini vermeye başladığını kaydeden Tiryakioğlu, " Borsamızın sürdürdüğü çalışmalar neticesinde son iki ay içerisinde şehrimizin geleneksel tatlarından 9 farklı ürünümüzün coğrafi işaret tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kabul edildi. Bu ürünlerimizin Gaziantep'in birer markaları olarak resmen tescil edilmesi için artık geri sayıma başladık. İnşallah birkaç ay içerisinde tüm bu saydığımız ürünlerimiz tıpkı Antepfıstığı ve Baklava gibi coğrafi işaretle tescillenen ürünlerimiz arasına katılacak "dedi.

Tiryakioğlu, ayrıca eylül ayı içerisinde Antep pekmezi ve Antep Meyan Şerbeti için yaptıkları başvurunun da olumlu şekilde sonuçlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

27.08.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz