13 Ağustos 2022 Cumartesi
“İş Hayatında İnovasyon”

“İş Hayatında İnovasyon”

Genç MÜSİAD Gaziantep şubesi DEİK Asya Pasifik Koordinatör Başkanı ve Arzum Küçük Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı’nın katılımıyla, “İş Hayatında İnovasyon” konulu tecrübe paylaşım programı düzenlendi.

Açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Gaziantep Başkanı Mustafa Orhan Nacar, "Bugün Genç MÜSİAD Gaziantep ailesi olarak düzenlemiş olduğumuz “İş Hayatında İnovasyon” konulu tecrübe paylaşım programında siz kıymetli misafirlerimizle bir arada olmaktan memnuiyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. 2002 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük gençlik sivil toplum kuruluşlarından biri olarak asıl gayemiz ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına fayda sağlayacak vizyonu hep birlikte oluşturmak ve yarının dünyasını inşa edecek gençlerimizi yüreklendirmektir. Dünya hiç alışık olmadığı süreçten geçiyor bizde bu nedenle temalarımızı inovasyon olarak belirlemekte özen gösteriyoruz. Pandemi süreci tüm hayatımızda bir kırılma yaratırken aslında bir yandan da sistemin sorunlarını ortaya koymuş oldu. Dijitalleşmeye uyum sağlayamayan şirketlerin yarının dünyasında var olabilmek için daha hızlı ve daha çevik hale gelmesini, global tedarik zincirlerinin ne kadar kırılgan olduğunu, insan ve toplumu hiçe sayan bir büyümenin sürdürülebilir olmadığını çok açık bir şekilde gösterdi. 2020 tarihi itibari ile tüm dünyada yenilenme kavramının değer kazandığını görüyoruz. Bu yeni dünyada ekonomik, sosyal ve çevresel sistemlerin dayanıklılığına odaklanarak yenilenme adımlarını hep birlikte atmamız gerekiyor. Bu yenilenme akımı üretimden finansa rekabetten iş modellerine karşı tüm adımları kapsıyor.  Çalışma modellerinin esnekleştiği yeni iş alanlarının ortaya çıktığı girişimci bakış açısının her zamankinden daha fazla önem kazandığı yeni mesleklerin önem kazandığı bir çağa doğru ilerliyoruz. Geleceği şekillendirdiğini öngördüğümüz ya da öngöremediğimiz tüm iş alanlarının tohumları aslında bugünlerden atılıyor. Farklı ölçekteki endüstrilerin bu yeni düzene ayak uydurması açısından en büyük destekçisi teknoloji olarak ön plana çıkıyor. Aslında dijital dönüşümün hızla geldiğinin hepimiz farkındaydık. Çünkü bir valiz ile tekerlekli valiz arasındaki dönüşüm 250 yıl iken antenli telefon ile cep telefonu arasındaki dönüşümün sadece 5 yıl sürdüğüne şahit olduk. Bizler sadece bu durum karşısında nasıl hareket etmemiz gerektiğinden emin değildik. Covid-19 5 senelik planları 5 aya indirene kadar. Son olarak değinmek istediğim konu ise finanstan sanayiye veri miktarının artması ile doğru bilgiye ulaşmanın zorlaşması meselesi. Veri günümüz dünyasının en değerli emtiasına dönüşmüş durumda katma değer yaratmanın yolu ise doğru veriyi doğru şekilde analiz etmekten geçiyor. Türkiye’nin farkında ve evrensel hedefleri olan gençleri ve teknolojiyi anlayan harmanlayarak iş dünyasına taşıyan yeni neslin platformunun Genç MÜSİAD olduğunu belirtmek isterim. Yakın gelecekte ekonomisi daha güçlü kalkınmış bir Türkiye için bugünden hazırlanmamız gerekiyor çünkü gelecek artık bugün ve bugünün sahipleri de biz gençleriz.”dedi

MARKANIZIN ULUSLARARASI HALE GELMESİ ÇOK ÖNEMLİ

 Söyleşide markalaşmanın önemine değinen Murat Kolbaşı, bunu gerçekleştirmek içinse yapılan işe hâkim olmanın çok önemli olduğunu belirtti. “Yaptığınız işin büyük resimde nerede olduğunu bilmekte fayda var. Örneğin, yapmış olduğunuz sektörde, bununla ilgili çeşitli soruları cevaplamakta fayda vardır. Dünyada kaç tane aynı sektörde rakibiniz var? Firmanız bu sıralamada kaçıncı? Büyük resimde firmanızın konumu neresi gibi değerlendirmeler yapabiliyor musunuz? Bu verilere sahip olmak ciddi anlamda önünüzü açıyor… Bahsettiğim bu örnekte olduğu gibi, ben de küçük elektrikli ev aletleri konusunda araştırmalar yaptım. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin dünyadaki cirosuna kadar araştırdım. Bazı markalar bütün dünya tarafından biliniyor. Markaların inovasyon sayesinde pik yaptığı yerler var… Markalaşmak çok önemli elbette, ancak markayı uluslararası hale getirmek de bir o kadar önemli.” dedi.

TÜRK KAHVESİ GÖNÜLLÜSÜ

Türkiye’nin çok güçlü bir gastronomiye sahip olduğunu ifade eden Kolbaşı şunları dile getirdi: “Peki durup bir düşünelim; bu yeme-içme kültürü varken, bunca çeşit arasından hangisi çok biliniyor? Birincisi Türk lokumu; ikincisi de Türk kahvesi… 5 Aralık 2013 tarihinde, UNESCO tarafından dünyanın somut olmayan kültürel bir değeri olarak Türk kahvesi tescillendi. Bizler de bu tarihi, 5 Aralık’ı Dünya Türk Kahvesi Günü ilan etme çabası içindeyiz. Bunun için yoğun bir çaba harcıyoruz.” diye konuştu.

30.11.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz