5 Temmuz 2022 Salı
Koçer'den enflasyonla mücadelede birlik çağrısı

Koçer'den enflasyonla mücadelede birlik çağrısı

Gaziantep Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, Enflasyon ile Topyekün Mücadele Programını ve alınan ekonomik tedbirleri değerlendirerek çağrıda bulundu.

Milletvekili Nejat Koçer, "Enflasyon ile milli bir mücadele başlamış durumda, herkesi buna katkı koymaya ve bu mücadeleye sahip çıkmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı.

Koçer, ekonomik istikrarın ve kalkınmanın sürmesi için özel sektör ve kamu ayırımı olmaksızın toplumun tüm kesimlerinin el ele vermesinin zorunlu olduğunu belirtti ve konjonktürel gelişmeler ve döviz kurlarımıza dış kaynaklı ekonomik müdahaleler neticesinde dolar bazlı olarak döviz piyasalarında yaşanan hareketliliğin beraberinde gelen enflasyon ile mücadele yeni bir program açıklandığına dikkat çekti.

Miletvekili KOÇER yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

"Program içerisinde elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yılsonuna kadar fiyat artışı yapılmaması kararından, Ağustos ayı sonrasında alınan kredilerin faiz oranlarında indirim yapılacak olmasına kadar biz dizi önlem var. Bakanlıklarımızın aldığı tedbirler kadar enflasyon ile mücadelede herkesin ortak bir irade sergilemesi son derece önemli. Açıklanan programa şu ana kadar gösterilen olumlu tepkiler ile zincir mağazalarımızın ve büyük şirket gruplarının verdiği desteği anlamlı buluyorum. İş dünyamız bu programa sahip çıktı. Fiyatların da indirim yaparak enflasyonla mücadelede taşın altına elini sokan herkese teşekkür ediyorum. Burada gösterilecek olan kararlılık bize enflasyon ile mücadelede başarıyı getirecektir. Alınan tüm finansal tedbirler kadar üretimin, yerli üretimin ve katma değerli üretimin önemi yüksek. Bunu desteklemek adına çok önemli adımlar atıldı. Kredi garanti kurumlarına sağlanan Hazine desteğine ilişkin kararda Cumhurbaşkanlığı kararı ile bugün yeni değişiklikler yapıldı. Buna göre, bu kapsamda sağlanacak kefalette, işletme kredilerinin vadesi en az altı ay ve anapara ödemesiz dönemi en çok bir yıl olmak üzere en çok beş yıl olacak. KOBİ'ler için en çok 25 milyon lira, KOBİ olmayanlar için 200 milyon lira olmak üzere kefalet limiti belirlenecek. Ödemesiz döneme ilişkin faizlerin bir yıllık tahakkuk süresine ihtiyaç duyulması durumunda, bir ay eklenecek. Kefalet verilen kredilerin yeniden vadelendirilmesi ya da yapılandırılması durumunda, belirlenen bu sürelerin aşılması halinde süreye 36 ay eklenebilecek. İşletme kredilerinde 96 ayı, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla birden fazla yapılandırma yapılabilecek, kredi vadesi değiştirilebilecek.

Enflasyonla mücadelede devletimiz ve milletimiz el ele vermiş özel sektörümüz devlete gereken desteği sergilemiştir. Ekonomik kalkınmayı hızlandırmak, sürdürülebilir hale getirmek için çıkılan bu yolda enflasyonla mücadele için sergilen milli dayanışmanın süreceğine ve başaracağımıza olan inancım tamdır.

Biz geçmişte bu birlik ve beraberliği pek çok kez göstermiş ve başarmış bir ülkeyiz. Enflasyonla ve diğer her türlü ekonomik mücadelede iş dünyamızı, sivil toplum kuruluşlarımızı her bir vatandaşımızı birlik olmaya, ortaya çıkan bu dayanışmayı daha ileriye taşımaya davet ediyorum.

11.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz