29 Mart 2023 Çarşamba
Mevlana günümüze ışık tutuyor

Mevlana günümüze ışık tutuyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyük Türk–İslâm Mutasavvıfı Hazreti Mevlânâ'nın yaşamı boyunca hayatını insanlığa ve iyiliğe adamış bir gönül adamının dilinden, kalbinden dökülen o anlamlı sözlerin, 745 yıl geçmiş olmasına rağmen bugüne ışık tuttuğunu bildirdi.

Mevlana'nın 745'inci vuslat yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Fatma Şahin, "Bakın ne de güzel söylemiş Mevlana, 'Ayrı ayrı bedenlerde bir canız; ister küçük olalım, ister ihtiyar, ister genç... Mademki, hem yaratılışta biriz, hem dirilişte; canların bu ayrılığı ne vakte dek sürecek... Gülle dikene tahammül etmek adamlıktır ama insanın asıl, insanlarla uzlaşması gerek.' İnsan olarak din, dil, ırk gözetmeksizin uzlaşmamız gerek. Kanayan yaralarımızın temeline baktığımızda insanlık dışı zulümle yapılan baskılar var. Ama Mevlana Hazretlerinin mesajları bize, baskıyla, şiddetle, iktidar hayalleri kuranların ne kadar büyük bir gaflet içinde olduklarını çok net bir biçimde bize anlatmaktadır. Sıkıntılar karşısında sabreden, birbirine kenetlenen bir milleti; hiçbir güç ve irade yıkamaz. Bizler zulüm görenlerin yanında olduğumuz, onlara soframızı, yüreğimizi açtığımız sürece hiçbir güç bize diz çöktüremez" ifadelerini kullandı.

Ziya Paşa'nın "Zulm ile âbâd olanın, âhiri berbâd olur" sözüne atıfta bulunan Şahin, zalimin zulmünün hiçbir zaman yanına kar kalmayacağını vurguladı.

Mevlana'nın "Karıncaların sesini duyan Rabbim, Elbette gönüllerin feryadını da duyar" sözünü hatırlatan Şahin, şöyle tamamladı: "Değerli Hemşehrilerim, Büyük Türk–İslâm Mutasavvıfı Hazreti Mevlânâ'nın 745'inci Uluslararası Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arûs'un ülkemizin, tüm insanlığın birlik ve beraberliğine, kardeşliğine vesile olmasını temenni ediyorum."

16.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz