19 Ekim 2021 Salı
Milletvekili Emine Nur Günay küresel ticaret savaşlarını anlattı

Milletvekili Emine Nur Günay küresel ticaret savaşlarını anlattı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü tarafından organize edilen 360 Talks programı “Küresel Ticaret Savaşları” paneli, Eskişehir 26. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay’ın katılımıyla düzenlendi.

 

HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panel HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak katılan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Divan Kurulu Üyesi ve Eskişehir 26. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay “Küresel Ticaret Savaşları”nı anlattı.

“ÇOK AKTÖRLÜ KÜRESEL DÜNYADA TİCARET NEREYE DOĞRU GİDİYOR?”

Hasan Kalyoncu Üniversitesinin özellikle beşeri alanlarda birbirinden değerli etkinliklere imza attığını söyleyen HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen: “Bu etkinliğimizde de küresel gündemin en önemli konularından biri olan küresel ticaret savaşlarını, Türkiye’de bu konunun uzmanı olan Emine Nur Günay ile değerlendireceğiz. Hem ülkemiz hem de dünya siyaseti açısından çok aktörlü dünyada ticaret nereye doğru gidiyor” diyerek sözü Milletvekili Günay’a bıraktı.

TÜRKİYE ARTIK KÜRESEL AKTÖRDÜR

Uzun süre üniversitede akademisyen olduğunu söyleyen Günay :”Serbest ticaret refah düzeyini arttırır. Bu sadece ekonomik gösterge de değil sosyal göstergede de refahın artması demektir. Ne kadar korumacı politika uygular ve ne kadar içe kapanırsanız küresel ticaret savaşına neden olacak yöntemleri uygularsanız sosyal refah düzeyiniz o kadar düşer. Bu bilimsel olarak ta kanıtlanmış bir şeydir” dedi.

Ufuk turu yaparak olayların nereden nereye geldiğini katılımcılarla paylaşan Günay, küresel dengeyi sağlayan ülkelerin içinde Türkiye’nin de olduğunun altını çizdi. Türkiye artık küresel aktördür diyen Günay, bu ülkeye sizler sahip çıkacaksınız diyerek sunumunu bitirdi.

Soru cevap şeklinde devam eden programın sonunda Eskişehir 26. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay’a, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz tarafından günün anısına plaket ve hediye takdim edildi.

10.04.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz