21 Ocak 2022 Cuma
Omurga eğriliklerini engellemeye karşı önemli çalışma

Omurga eğriliklerini engellemeye karşı önemli çalışma

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü akademisyenleri tarafından “Gaziantep ilindeki adölesan öğrencilerde skolyoz taraması” adlı fizyoterapi çalışmalarının ilki Erdem Kolejinde gerçekleştirildi.

Omurga eğriliklerini erken tespitlerle önlenmesi planlanan çalışmanın pilot okulu olan Erdem Koleji Genel Müdürü Örfi Sönmez’e konu ile ilgili detaylı bilgiler aktarıldı. Öğrencilerin omurga değerlendirmelerinin yapıldığı çalışma kapsamında ailelerin bilinçlendirilmesi ve aile eğitimleri hakkında planlamaların hedeflendiği açıklandı.

ÇOK ALANLI BİR ÇALIŞMA HEDEFLENİYOR

Prof. Dr. Yavuz Yakut, çalışmanın devamında öğrencilerin takip altına alınarak ailelerine, uzman fizyoterapistler tarafından bilgilendirme yapılacağını belirtti. Böylelikle erken tespit edilen omurga eğriliklerinin önlenerek daha sağlıklı bir omurga gelişimi sağlanabileceğine dikkat çekti. Yakut, ortopedi uzmanının da yer aldığı çalışmada cerrahi gerektiren düzeyde omurga eğriliklerine rastlanılan öğrencilerin hekime yönlendirilmesiyle birlikte çok alanlı bir çalışmayı da hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Çalışma tüm hızıyla devam ederken Atina’daki omurga eğriliklerini konu alan kongre kapsamında, akademisyenlerle fikir alışverişinde bulunuldu. Toplamda 3200 öğrencinin omurga taramasının yapıldığı çalışma daha büyük kitlelere ulaşmayı ve bu alanda yapılan en geniş çaplı araştırma olmayı hedeflendiği belirtildi.

15.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz