26 Mayıs 2022 Perşembe
Prematüre bebeklerin yaşama şansı artıyor

Prematüre bebeklerin yaşama şansı artıyor

Medical Park Gaziantep Hastanesi Doç. Dr. Servet Özkiraz, gelişmekte olan tıbbi bakım şartları sayesinde çok küçük doğan bebeklerin yaşama şansının yükseldiğini kaydetti.

Doğal bir hamileliğin son adet tarihinden 40 hafta sonra tamamlandığını ve gebelik sürecinin 37’nci haftadan önce tamamlanmasının prematüre (erken) doğum olarak isimlendirildiği söyleyen Medical Park Gaziantep Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Servet Özkiraz, erken doğumların sonucunda doğan bebeklere ise prematüre bebek dendiği bilgisini verdi. Son yirmi yılda prematüre bebeklerle ilişkili sorunların hızla arttığını ve gelişmekte olan tıbbi bakım şartları sayesinde çok küçük doğan bebeklerin bile yaşatılabildiğini söyleyerek konuya ilişkin bilgi verdi.

Prematüre doğumun sebepleri

Dr. Özkiraz, ‘’Prematüre doğumların sebepleri arasında gösterilen birçok faktör vardır, bunlar anne, bebek veya doğumlu ilişkili olabilir. Anne ile ilişkili nedenler arasında, gebelik süresince yetersiz bakım, annenin özellikle idrar yolu enfeksiyonu, annenin yeterli ve doğru beslenmemesi, 18 yaş altı veya 35 yaş üstünde gebelikler, erken doğum hikâyesi, gebelikte tansiyonunun yükselmesi, fiziksel ve ruhsal travmalar, ilaç kullanımları, sigara ve alkol kullanımının sayılabilir. Bebekle ilişkili nedenler arasında ise çoğul gebelikler (ikiz, üçüz), Down sendromu gibi bebeğin genetik bozuklukları ve enfeksiyonlar örnek verilebilir. Gebelik süresince kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından zamanında ve doğru şekilde takip altındaki bir gebenin doğal bir gebelik süreci yaşama şansı ciddi oranlarda atar.

Dr. Özkiraz, şunları da söyledi; Prematüre bebeklerin görülme sıklığının azaltılması için kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gebeliğin doğru ve zamanında takibinin çok önemlidir. Önlenemeyen erken doğumların sonucunda karşılaşılan prematüre bebeklerin bakımında ise donanımlı ve modern bir yenidoğan yoğun bakım ünitesi şarttır. Bu ünite hem teknik şartları, en önemlisi de konusunda eğitim almış yenidoğan yoğun bakım uzmanlarının (Neonatoloji) uzmanlarının varlığı gerektirmektedir. Prematüre doğumlar kısaca önemli oranlarda artan ve titizlikle üzerinde durulması gereken ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. 17 Kasım Dünya Prematüre gününün erken doğup yoğun bakımda izlenmesi gereken bebeklerin uzman ellerde bakımı konusunda farkındalığı artırması nedeniyle halk sağlığı açısından önemli bir gün olduğunu da belirtti.

16.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz