31 Mayıs 2023 Çarşamba
Sahte içki meclise taşındı

Sahte içki meclise taşındı

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, yaklaşan yeni yıl ile birlikte sahte içki üretiminin arttığını belirterek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, yaklaşan yeni yıl ile birlikte sahte içki üretiminin arttığını belirterek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi vererek, başta Gaziantep olmak üzere tüm ülkede sahte içki üretiminin önüne geçmek için ne tür önlemler aldıklarını sordu. 

“SAHTE İÇKİ CAN ALMASIN, GEREKLİ DENETİMLER SIKLAŞSIN!”

Kaplan, “AKP son bir yılda alkol ürünlerine yüzde 50,4 zam yaparak yeni bir rekora imza atmıştır. Ekonomik kriz, yapılan son zamlarla birlikte merdiven altı sahte içki üretimi de artmıştır. Sahte içki yapımında kullanılan metil alkol zehirleyici bir maddedir. Daha ucuz olduğu için etil alkolün yerine metil alkol kullanılmaktadır. Sahte içkiden zehirlenmenin tedavisi oldukça zor ve tedavi başarı oranı oldukça düşüktür. Bu zehirlenmeyi yaşayan kişilerin çoğu yaşamlarını yitirmektedir. Özel günlerde daha çok artış gösteren sahte içki üretiminin önüne geçilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması yeni yıl yaklaşırken elzem bir hale gelmiştir. Son günlerde basına ve kamuoyuna yansıyan bilgilere göre seçim bölgem Gaziantep’te binlerce sahte içki ele geçirilmiştir. Bölgemizde ve tüm Türkiye’de insan sağlığını tehlikeye düşürecek bu üretimi yapanlara ağır cezalar verilmeli ve denetimler daha sıklıkla yapılmalıdır ” diye ifade etti.

 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY’A SORULAR:

  1. Son 5 yılda, ülkemizde sahte içki nedeniyle kaç kişi yaşamını yitirmiştir?
  2. Son 5 yılda, Gaziantep’te sahte içki nedeniyle kaç kişi yaşamını yitirmiştir?
  3. Son 5 yılda, ülkemizde metil alkol zehirlenmesi nedeniyle kaç kişi tedavi görmüştür?
  4. Son 5 yılda, Gaziantep’te metil alkol zehirlenmesi nedeniyle kaç kişi tedavi görmüştür?
  5. Son 5 yılda, ülkemizde sahte içki üretiminden yakalanan kaç kişi vardır? Bu kişilere cezai yaptırımlar uygulanmıştır?
  6. Son 5 yılda, Gaziantep’te sahte içki üretiminden yakalanan kaç kişi vardır? Bu kişilere cezai yaptırımlar uygulanmıştır?
  7. Son 5 yılda, ülkemizde sahte içki üretiminden yakalanan kaç kişiye, kaç TL para cezası uygulanmıştır?
  8. Son 5 yılda, Gaziantep’te sahte içki üretiminden yakalanan kaç kişiye, kaç TL para cezası uygulanmıştır?
  9. Yapılan son zamlarla birlikte artan sahte içki üretimi için ne tür önlemler almayı planlıyorsunuz?
  10. Sahte içki üretiminin önlenmesi için ne tür çalışmalarınız vardır?

 

12.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz