21 Ocak 2022 Cuma
TÜRKİYE’NİN YILDIZLARI

TÜRKİYE’NİN YILDIZLARI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından düzenlenen geleneksel "Gaziantep'in Yıldızları Ödül Töreni-2016 '', Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katılımıyla gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı konuşmada iş adamlarının yanında olduklarını vurgulayarak, “En büyük teşekkürü hak eden ihracat, üretim yapanlardır. Onun için ödül alanları özellikle tebrik ediyorum. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Türkiye'nin başarısı özel sektörün dinamizmine göre inşa edilmiştir. Sanayi değince aklımıza Konukoğlu geliyor. Konukoğlu, Gaziantep için büyük bir şanstır. Ben bütün iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ülkenin geleceği aydınlık, bu ülkenin geleceği parlaktır. Türkiye çok badireler atlattı ama hala güçlü bir şekilde ayaktadır. Türkiye'nin temelleri sağlamdır. Türkiye Gezi, 17-25 Aralık operasyonu, dört seçim, terörün her türlüsü, 15 Temmuz darbe girişimi bütün bunlara rağmen Türkiye bu şokların hepsini atlattı. Bütün bunlara rağmen Türkiye yüzde 9 büyüdü. Kötümserliğe yer yoktur. Bu sıkıntılı dönem devam ediyor. Hala Türkiye’ye karşı bir tehdit var. Ama bu ülkede siyasi istikrar var. Türkiye sorunlarını iyi bilen, çözümleri iyi bilen güçlü bir hükümet var. Onun için kötümser olmayın. Biz KOBİ'lerimize kefil oluyoruz. Biz hazine olarak üreticiye kefil oluyoruz. Kamu maliyesi güçlü olmasaydı biz bu destekleri sağlayamazdık. Biz işverenlerin her türlü yanındayız, vergi barışını yaptık, işçi çalıştıranların yanında olduk. Hükümet olarak özel sektörün yanındayız. Seferberlikten kastımız, bizim bir ihracat seferberliğine ihtiyacımız var. 100 yıl önceki tehditlere benzer tehditler var. Katma değer zincirinde yukarı çıkmamız gerekiyor. Ne yaparsanız bunun biraz daha fazlasını yapın. Ar-Ge personeli çalıştırırsanız maaşını ödüyoruz. Patent kanunu çıkardık. Geride ufak tefek şeyler kaldı. Şimdi sizin bir seferberlik anlayışıyla bir atılım yapmanız gerekiyor. Bizde bir reform seferberliği yapacağız” diye konuştu.

“BİZ HER ZAMAN SANAYİCİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ise, iş verenlerin desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyerek, “Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünde Gaziantep Türkiye'nin yıldızıdır. Yeni pazar, yeni üretim-geliştirme adına Gaziantep Türkiye için örnektir. Bütün Gazianteplilere teşekkür ediyorum. Bizler zorlukların adamıyız. Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. İnşallah bu terörü yeneceğiz. Özellikle sanayicilerimizin önünü açma talepleri var. Biz her zaman sanayicilerimizin yanındayız. Sadece kamu yetmez, özel sektörün güçlenmesi gerekiyor. İş alemi büyüyor, bunda burada oturan iş adamlarının etkisi büyüktür. Biz her fırsatta reel sektörün önünü açmaya çalışıyoruz. Biliyoruz iş verenlerin desteğimize ihtiyacı var. İş adamlarımızın kredi alma sıkıntısı var. Bu noktada bizler teminat noktasında kolaylık sağlayacağız. Artık iş adamları makineleri teminat olarak kabul edecek. Örneğin fıstık ağacını bankalar teminat olarak kabul edecek. Siz çalışırsınız, üretirsiniz, biz sizin önünüzü açarız. Habur’u işler hale getirdik, Habur'da sadece bir noktada işlemlerinizi bitirip geçeceksiniz. İhalesi bitti, faaliyete girecek. Sicil affıyla ilgili esnafımızdan gelen taleple bunu da Meclise getirdik, Meclis açıldığında bu Meclisten hızlı bir şekilde geçecek. Türkiye'nin üreterek büyümesi lazımdır. Anayasa değişikliğini Türkiye'nin koalisyonlarla yönetilemez hale getirilmemesi için yapıyoruz. Bu ülkenin bekası ve geleceğine sahip çıkma adına bu anayasayı yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu da, KOBİ'lere verilecek kredinin piyasayı rahatlatacağını belirterek, “15 Temmuz'da Gaziantep vatan hainlerine yol vermedi. 95 yıl önce de vermemişti. Piyasalarda sıcak para sıkıntısı var. Buna rağmen Gaziantep sanayisinde 120 fabrika açıldı. KOBİ'lere verilecek kredi piyasayı rahatlatacak. Hala bizim kalifiyeli eleman ihtiyacımız var. Devletin bütün liselerinin meslek lisesi haline getirilmesi gerekiyor” dedi.

“BİZ TERÖRLE MÜCADELEDE SONUNA KADAR DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ”

Gaziantep’in vatanına her zaman sahip çıktığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bu topraklara 95 yıl önce Gaziantep kimsenin göz koyamayacağını gösterdi. Gaziantep vatanperverliğini 15 Temmuz'da bir kez daha gösterdi. Şehit ailelerine en büyük katkıyı bizler yaptık. Gaziantep 21 milyon TL’yi tek başına yaptı. İçinden geçtiğimiz süreçte ülkemiz üzerinde yine oyun oynanıyor. Terör örgütleri Türkiye’ye karşı savaş açmış durumdadır. Biz bin yıldır bu topraklarda bütün hainlerin hesabını gördük, birliğimizi kimse bozamaz. Biz terörle mücadelede sonuna kadar devletimizin yanındayız. Başarılı firmalarımızı ödüllendiren bu tören Gaziantep’te geleneksel hale geldi” şeklinde konuştu.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu ise , 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminin yaşandığını anımsatarak, ''15 Temmuz gecesi tarih tekerrür etmiş, Yüce Milletimiz bir kez daha kurtuluş destanı yazmıştır. Darbelere ve işgal girişimlerine izin vermeyeceğini bütün dünyaya kanıtlamıştır. Düşmanlarımız bilsinler ki; vatanımızın bir karış toprağına, bayrağımıza, birlik beraberliğimize göz diken olursa, gözünü oyarız. Tüm demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz'' dedi.

GSO olarak, dayanışma içinde olmaya ve şehitlerimize sahip çıkmaya devam ettiklerini vurgulayan Konukoğlu, Başbakanlık tarafından başlatılan kampanyaya sanayiciler olarak, 21 milyon 635 bin lira bağışta bulunduklarını anımsattı.

''SANAYİ SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMA DAHA CAZİP HALE GETİRİLMELİ''

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Konukoğlu, küresel ve bölgesel olumsuz koşullara rağmen 27 çeyrektir kesintisiz büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde daraldığını anımsattı.

Konukoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

''Ekonomide iyileştirmeye dönük önemli kararlar alan ve teşvik paketleri açıklayan hükümetimizin, olumlu çabalarını takdirle karşılıyoruz. Ancak böyle bir dönemde ekonomide milli seferberlik ilan etmek zorundayız. Üretim ağırlıklı bir modelle yüksek büyümeyi yakalamaya, sanayi sektöründe çalışmayı daha cazip hale getirmeye mecburuz. Bunun için istihdam üzerindeki vergi ve prim yükü, daha fazla destekle rekabetçi seviyelere çekilmelidir. Mevcut çalışan sayımızın korunması açısından sigorta prim desteği, yeni işçilerin yanı sıra halen çalışanlara da verilmelidir. Gelir vergisi taban uygulaması kademeli olarak yükseltilerek, asgari ücret üzerindeki yük hafifletilmelidir. Açıklanan, Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi paketini olumlu buluyoruz. Ancak, teşvik edilecek sektörler iyi belirlenmelidir. Bölgede faaliyet gösteren özel sektöre, devlet eliyle rakip çıkarılmamalıdır. Bu arada, ekonomideki durgunluk ve kurdaki dalgalanmadan olumsuz etkilenen mevcut çalışan işletmelere üretimlerini destekleyici teşvikler verilmelidir.''

''FİNANSAL DESTEKLER ARTIRILARAK SÜRDÜRÜLMELİDİR''

GSO Başkanı Konukoğlu, piyasalarda yaşanan nakit sıkıntısına işaret ederek, şunları kaydetti:

''KOBİ'lere verilen 50 bin TL faizsiz kredi can suyu olacaktır. Kredi miktarları artırılarak,

bu destekler sürdürülmeli ve daha fazla KOBİ'nin faydalanması sağlanmalıdır. Bu süreçte, finans dünyasının daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz. Bankalar, reel sektöre kullandırdığı tüm kredileri, talep doğrultusunda vade gözetmeksizin yeniden yapılandırmalıdır. Bu yapılandırma sanayicilerimize nefes aldıracak, ekonomiye hareket kazandıracaktır.

Ayrıca, ihracatçımıza dünyanın bütün kapılarını açacak yeşil pasaport uygulamasına ilişkin altyapının bir an önce tamamlanarak, hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu kapsamda, 10 milyon doların üzerinde ihracat yapan gruplarda,   yüzde 10'dan fazla hisseye sahip olan ortaklara ve eşlerine mutlaka yeşil pasaport verilmelidir.''

Her 5 gencimizden biri işsizken, sanayide ara elaman bulamadıklarının altını çizen Konukoğlu, beşeri sermayenin nitelikli yetişebilmesi için bütün liselerin, meslek lisesine dönüştürülmesi gerektiğini bildirdi.

Konukoğlu, ekonomik faaliyetlere yönelik tüm bu çalışmaların gerçekleşmesinin, özel sektöre güç ve moral kazandıracağını, yatırım şevkini canlandıracağını belirtti.

''GAZİANTEP'E ÖZEL DESTEK VERİLMELİ''

Gaziantep'in 2016 yılında da ülkenin lokomotif gücü olmayı sürdürdüğünü vurgulayan Konukoğlu, ekonomik daralmaya ve pazarlarındaki problemlere rağmen yatırıma, üretime, istihdama, ihracata ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini anlattı.

Ülkeye duydukları güvenin bir sonucu olarak, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde son 2 yılda 120 yeni fabrika üretime geçtiğine, faaliyette olan tesis sayısının toplam 966'ya çıktığına ve şu anda 85 firmanın inşaat çalışmalarının sürdüğüne dikkati çeken Konukoğlu, diğer yandan 174 ülkeye mal satmayı, Türkiye'de en fazla ihracat yapan 5. Şehir konumuna yükselmeyi başardıklarını söyledi.

GSO'nun, bölge sanayisine ivme kazandıracak projelere ağırlık verdiğini dile getiren Konukoğlu, bu yıl ''Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah OSB'' ile ''Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB"nin kuruluşunun tamamlandığını, ayrıca "Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi İhtisas OSB'' kurmak için Bakanlığa başvuru yaptıklarını hatırlattı.

Konukoğlu, hükümetten şu taleplerde bulundu:

''Şunu özellikle vurgulamak isterim ki; özel sektör yatırımlarıyla büyüyen, istihdam deposu olan ve aynı zamanda 450 bin Suriyeliyi misafir eden Gaziantep, bölge ekonomisi ve sosyal barışın en önemli teminatıdır. Ancak, Ortadoğu krizinden en çok etkilenen şehir olarak, şimdi bir de ekonomi gazisiyiz. Hükümetimizden, bu dönemi sorunsuz geçirebilmemiz için Gaziantep'e özel destek vermesini, şehrimizdeki şirketlerin sigorta primleri ve vergilerinin en az 1 yıl boyunca devletimiz tarafından karşılanmasını istiyoruz. Ayrıca, şehrimizde işsizlerin faydalanacağı Mesleki Eğitim Merkezi'nin hizmet binasını inşallah kısa zamanda açacağız. Suriyelilere de eğitim verilecek bu merkezin faaliyetlerinin desteklenmesini özellikle talep ediyoruz.''

''BU COĞRAFYADAKİ KİRLİ OYUNLARI BOZACAK TEK ÜLKE TÜRKİYE'DİR''-

GSO Başkanı Konukoğlu, küresel güçler ve maşaları tarafından Ortadoğu'nun savaş yoluyla yeniden şekillendirmek istendiğini, ''demokrasi getirme'' bahanesiyle ülkelerin kan gölüne çevrildiğini söyledi.

Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yanı başımızda Suriye'de; çoluk çocuk binlerce masumun katledildiği, tarihin en büyük zulümlerden biri bütün dünya tarafından film gibi izlenirken, Türkiye mazlumlara kucak açmıştır. Bu coğrafyada kirli oyunları bozacak, barış ve istikrar getirecek tek ülke Türkiye'dir. Bunun farkında olan dış güçler, ülkemize birçok cepheden saldırmaktadır.15 Temmuz sonrası bir yandan ekonomiyi hedef alan algı operasyonları, diğer yandan terör belasıyla mücadele ediyoruz.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un bir asır önce yazdığı İstiklal Marşımız bugün de halkımızın duygularına tercümandır. İstiklal Marşımızın ilk kıtasını tüm dünyaya bir kez daha haykırıyorum: 'Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir, o benim milletimindir ancak'. Yedi cihan gelse de üstümüze, Yüce Milletimizin istiklaline ve istikbaline pranga vuramayacaktır.''

''ULUSAL ÇIKARLARIMIZI KORUMALIYIZ''-

"Biz sadece ekonomiyi düşünmüyoruz, asıl mesele devletin ve milletin bekasıdır'' diyen GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu'nun sözleri sık sık alkışlarla kesildi.

Konukoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

''Unutmayalım ki, vatanımız varsa biz varız, devletimiz varsa biz varız. Bugün hepimize düşen görev; safları sıklaştırmaktır. Görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakarak,

birlik ve bütünlüğümüzü, ulusal çıkarlarımızı korumaktır. Milli mücadelenin bayraktarlığını yapan Gaziantep olarak bizler; devletimizin, teröre karşı amansız mücadelesinde sonuna kadar yanında yer alacağız ve her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz. İş dünyası olarak, umudumuzu her zaman canlı tutuyoruz. Ve Türkiye'yi her alanda, AB ülkelerinden daha ileri seviyeye taşımamız, darbe anayasasından bir an önce kurtararak çağdaş bir anayasa ile yolumuza devam etmemiz gerektiğine inanıyoruz.''

Vatana duydukları sevdanın bir kez daha altını çizen Konukoğlu, bu uğurda daha güçlü bir Gaziantep ve daha güçlü bir Türkiye için azimle çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerini vurguladı.

Konuşmalardan sonra başarılı firmalara ödülleri verildi.

25.12.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz