3 Haziran 2023 Cumartesi
UÇAR “MÜLAKAT MAĞDURLARININ YANINDAYIZ”

UÇAR “MÜLAKAT MAĞDURLARININ YANINDAYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, KPSS’den yüksek puan alıp, mülakatlarda düşük puan verilip, atanamayan öğretmen adayları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan İl Başkanı Uçar, Kamu Personel Seçme Sınavı’ndan (KPSS) yüksek puanlar almalarına karşın, sözlü mülakatlarda düşük puanlar verilerek kamu görevine atanamayan mülakat mağduru gençlerin talepte bulunması halinde İl Hukuk Komisyonu üyesi avukat partililer ile birlikte her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti.

Uçar mesajında “ Mağdurlara ulaşmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. CHP olarak mağdur olan tüm öğretmenlerimizin yanındayız. Adaletin olmadığı bir yerde huzur olur mu? Bereket olur mu? Binbir emek vererek bileğinin hakkı ile sınavda başarı sağlayan bu çocukların hayalini, geleceğini çalmak kimin hakkıdır? Buna hepimizin itiraz etmesi lazım. Yazıktır, günahtır” ifadelerini kullandı.  

CHP Gaziantep İl Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Erdem Gökpınar ise “Öğretmen olabilmek için KPSS sınavına giren binlerce öğretmenimiz henüz mesleğe girerken adaletsizlik ile, bir tarafa yakın olmak ile karşı karşıya bırakılmaktadır. KPSS sınavında başarılı olduğu halde mülakatta haksız şekilde elenip ataması yapılmayan öğretmenlerimizin yanında olmak, onların hakkını savunmak biz hukukçuların asli görevidir.

Ülkemiz tarihinde ki en büyük siyasal kadrolaşma son 19 yılda gerçekleşmiştir. Ne yazık ki liyakatin ve bilginin yerini siyasi iktidara yakınlık almış olup, bu haksızlıklar silsilesinde doğrudan mağdur olan başarılı öğretmenlerimizin yanı sıra ülkemiz ve vatandaşlarımız olmaktadır. Mülakatlarda ki adaletsizlik ve kurumsallıktan uzak yapı, siyasi iktidarın eğitime ve gençlere verdiği değeri açıkça ortaya koymaktadır. Okulda sadece okuma yazma öğretilmez. Okuma yazmanın ötesinde ulus devletin bir üyesi olma hususunda da eğitimler verilir. Okullardan sadece mesleklere ait bireyler de yetişmez, aynı zamanda kimlikler yetişir. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde de eğitimin önemi büyüktür. Şimdi bu kadar önemli bir araçta, eğitmenlik görevini yapan öğretmenlerimiz henüz mesleğe başlamadan evvel, bir siyasi görüşün içerisinde yer almaya zorlanması, başarılı nesiller yetiştirilmesi için liyakatinin ve bilginin değerlendirilmemesi, ülkemiz ve geleceğimiz için ciddi bir tehlikedir. Siyasi görüşü ne olursa olsun, haksızlığa uğrayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Halk Partisi ve Gaziantep CHP İl Hukuk Komisyonu üyesi avukatlar olarak yanında olduğumuzu her platformda belirtiyoruz.  Bugün de mülakat nedeniyle mağdur olan öğretmenlerin yanında olduğumuzu ve her türlü desteğe hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.” dedi.

5.01.2022 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz