18 Mayıs 2021 Salı
KADINLAR GÜNÜ VE DİĞERLERİ

Veysel KARAYILAN

KADINLAR GÜNÜ VE DİĞERLERİ

Eli öpülecek kadınların, anaların dünyanın en güzellikleri evlerimizin direği adam olmayı insan olmayı düzgün birey olmayı bize öğreten kadınların bir gün değil her gün kadir kıymetlerini bilmek lazım. Kadını hatırlamayı ve önemsemeyi tek bir güne indirgeyince ona kıymet verilmiş olunmuyor. Fakat ne yazık ki günümüz kapitalist sistemi bunu istiyor ve özel günler ekonomisi yaratılarak piyasaya canlılık getiren diğer günler gibi kadınlar günü de bir gün haline getirilmiştir.

EN KOLAY ÇÖZÜM AĞAÇ KESMEK

Çok bilinen ve Kızılderililere ait olduğu söylenen bir söz vardır.

Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Memlekette yeteri kadar büyük binalar, bir sürü ucube yapılar durduğu yerde para basan mülkler, villalar evler, hanlar,iş yerleri, var ve son hızla yapılıyorlar. Çocuklarına miras bunlar kalır, çocuklarda, çocuklarına hatta üzerine ekler, dahasını da bırakır. Bıraktığın her beton yapıt, torununun çocukları için o da çok iyimser bir tahminle susuzluk havasızlık dünyasızlık demek olacak. Bunu anlamak çok mu zor?

Suyu kirlet, kaynağını kurut, ağaçları kes, her yeri betonla sıva ve tüm bu tahribatın sonucunda iyi bi şeyler olacağını bekle?

Hakikaten mi? Doğayı talan ederek, şehir merkezindeki ağaçları keserek yapılan o büyük projelerin gelişmişlik göstergesi olduğunu savun, medeniyet budur falan de? Bu mu, gerçekten mi, olacak şey mi? Bizde her zaman böyledir. Ne yol yaparken düşünülür, ne ağaç kesilirken...En kolayı seçilir. Kesin gitsin.

Memlekette kuş cıvıltılarını yok ederek her kesilen ağaç için çok üzgünüm.

ŞEHİTLERİMİZ

Vatandaşın ruhu karardı gelen şehit haberleri ve memleketin gündemi yüzünden. Memlekette her gün bir önceki günden daha kötü haberler alıyoruz.. Elimizden bir şey gelmiyor. Sayılar utanıyor ölüm utanıyor giden canlardan. Rabbim ülkemize ve bizlere güç kuvvet versin.. Bu kadar olumsuzluklara rağmen iyi şeyler de olmalı, her sabah üzücü şeylere uyanmaktan yorulduk. Siyasetçiler de daha fazla gerilim üretmesinler.

NORMALLEŞME

Normal günden selamlar. Normalleştikmi? Peki bizim normalimiz neydi? Biz normalleşiyormuyuz yoksa durumu mu normalleştiriyoruz? Hayırlısı olsun. Vatandaş yaşamla hastalık arasına sıkışıp kalırken, sorunları da maske maskeledi. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.

BUKALEMUN TİPLER

Bazı insanlar var ki kavgaya girse taş değmez, yağmur yağsa yaş değmez. Yani her şey yolunda AŞ. Memlekette bazı insanlar hep mal alma ve menfaat peşindedir. Yağmur nereye yağarsa bereket oradadır diye tarlayı oraya kaldırmak onlar için en büyük zenginlik,

Bukelemun gibi bulunduğu ortama göre renk değiştirler. Etrafa bakınca görürsünüz.

MART KAPIDAN BAKTIRIR

Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır. Mart ayı dert ayı, Mart çıkmadıkça dert çıkmaz derler.. Şimdi Mart kapıdan Corona camdan baktırıyor. Mart ayında gelen corana Mart ayında gitsin.

Bugün gidecek olan sıkıntılarla birlikte Şubat olsun.

Gönlünüze, ömrünüze bahar gelsin.

7.03.2021 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SORUNLAR BİRLEŞTİRMİYOR AYRIŞTIRIYOR

ZOR SÜREÇ

TAM KAPANMA MI?

GENEL OLARAK GÜNDEM

İNSAN TÜRLERİ

RAMAZAN AYINDA GÖRMEK VE GÖRMEMEK İSTEDİKLERİMİZ

KORONA GÜNLERİ-ÖZEL VE DEVLET OKULLARI-RAMAZAN FIRSATÇILIĞI

VİRÜS, FIRASTÇILIK VE RAMAZAN YARDIMLARI

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ İN EĞİTİM ÖĞRETİM OUT