8 Aralık 2022 Perşembe
MEMLEKETİN SORUNU

Veysel KARAYILAN

MEMLEKETİN SORUNU

Yaklaşan genel seçim dolayısıyla birlikte, siyasi partilerden çok gönlünde adaylık geçen kişilerde bir hareketlilik başladı. Bunların içinde parti üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, başkanlar hatta belediye başkanları var. Kime niyet kime kısmet olunur bilinmez ama "Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar" atasözü gereğince, aynada boyunu bosunu beğenen herkes "Benim diğerinden neyim eksik" diyerek koltuk hayal ediyorlar. Ve bazı seçilmişler oturduğu koltuğun kendilerine büyük gelmesine ve halkta karşılığı olmamasına rağmen hala başka koltuk arayışlarına giriyorlar. Koltuk şirin nefs kafir.

Siyasette hep aynı isimler, denenmiş ve başarılı olamamış politikalar. İşte bu memleketin sorunu bu!! Siyasette bir seçim kazanan hizmetten çok gözünü başka şeylere dikiyor. Belediye başkanı milletvekilliğine, küçük koltukta oturan büyük koltuğa göz dikiyor. Kendi memleketine birşey kazandıramayanlar kendilerine kazandırıyor. Ve çoğu siyaseti meslek, milletin parasını malı edinmeye başlıyor. Öyle sosyal medyada görünmeler, poz vermeler ve kuru sıkı atmalar artık tutmuyor şimdi herkes herkesin güç ve becerisini çok iyi biliyor.

Makamlar, mevkiler, zenginlikler Allah’ın çeşitli sebeplerle insanlara nasip ettiği dünyalık ve çok ağır imtihanlardır. Yüce Allah bu makamları, insanlara mükâfat olarak mı, azap olarak mı nasip etmiştir bilemeyiz. İnsanlar bu nasiple haksızlığa, hak gasbına sebep olmaz ve hayırlara vesile olabiliyorsa bu lütuftur. Ancak birilerinin hakkını yiyerek, zulmederek, kendilerine ve çevrelerine ve makam sahiplerine çıkar sağlamaya çalışıyorlar veya buna sebep oluyorlarsa bu onlar için azap sebebidir. Hele hele bu beytül mal(Devlet Malı) ise. Ne demiş Sadi Şirazi; Beytülmal hazinesi yoksulların lokmasıdır. Şeytanların kardeşlerine yemlik değil.!

Beytülmal "deniz suyu" gibidir.

İçeni suya kandırmaz..

Alışanı da asla tatmin edip doyurmaz.! Şişirir.

Hak ve Adaleten ayrılmayan, Beytülmal'ın manasını ve değerini bilen adama göre muamele yapmayan iki yüzlü davranış sergilemeyen idarecileri Rabbim başımızdan eksik etmesin.

4.09.2022 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

GAZİANTEP’TE TRAFİK VE OTOPARK ÜCRETLER

SİYASET VE VATANDAŞ

SİYASET VE VATANDAŞ

VATANDAŞIN HALİ-RAYBÜS

HER YERDE YAĞCILIK

DEPREM-YEREL SİYASET VE KALDIRIMLAR

HEMŞERİ DERNEKLERİ NE İŞ YAPAR

ELEKTRİK KESİNTİLERİ BIKTIRIYOR

EGOLU SİYASETÇİLER