5 Temmuz 2022 Salı
SEN O'SUN BEN BUYUM

Veysel KARAYILAN

SEN O'SUN BEN BUYUM

Birbirimizi anlamak, sevmek ve saygı duymak yerine, ülke sevgimizi bir kenara bırakıp, birbirimizi boğazlamayı daha uygun ve bir hak olarak görerek "sen o sun,sen busun, senin gittiğin yol yanlış, benimki doğru" mantığıyla ne geçmişte ne de şimdi bir yerlere varamayacağımızı bilmemiz lazım.

Bu kadar ağır sorunlar altında yaşarken (savaş, ekonomik kriz) ve üzerimizde sürekli kara bulutlar dolaşırken yaşanan onlarca acıdan daha kötüsü nedir biliyor musunuz?

Acının toplumu birleştireceğine daha da bölmesidir!

Her acı bizi daha fazla bölmemeli, daha fazla birbirimizden uzaklaştırmamalıdır.

Birbirimize daha fazla şüpheyle nefretle bakmamalıyız…

Hiçbir ayrım yapmadan, birlik beraberliğe sarılmak gerekirken mensubu bulunduğumuz bir siyasi partiye ya da düşünceye sarılarak yolumuzu seçiyoruz.

Birbirimizi daha fazla suçlayarak kime ve neye hizmet ediyoruz.

Öyle bir hale gelmişiz ki bir olay olduğunda, bu olay hakkında hiçbir bilgimiz olmadan anında karşı olduğumuz ve bizden görmediğimiz tarafı suçlayarak hesap sormaya çalışıyoruz.

Acıma duygumuz, bilgimiz yok ve gelişmemiş.

Ahlak denen kavram ise çöküntü dönemini yaşamaktadır.

YENİ AVANTACILAR

Memleketin planlama ve stratejik sakıncalarına bir de arsa spekülasyoncuları eklendi. İlla her dönemde arsa-emlak spekülasyonu ve avantacılıkla servet elde etmek isteyenler ağaç çektirmekten yeşil alanların imara geçmesi vaadi ile adı temiz para kazanıyorlar. Buna göz yumanların memleket umurlarında değil herhalde. Adı ünvanı ne olursa olsun ister meclis üyesi, ister dernek başkanı, ister iş adamı.

Bir yanlış bazen tüm doğruları götürür. İyi şeylerle anılmak varken memlekete gram hayrı olmayıp bu memleketin kaymağını yiyip  eskiden böyleydi şöyleydi deyip memleketi kötü olaylarla gündeme getirmemek önlem almak lazım. Önemli olan memleketin iyi ve güzel şeylerle anılması.

HAFTANIN GÜNDEMİ

Bu hafta siyasette gündem;

Yeni seçim kanunu?

Kanun kimi kurtaracak, kime yarayacak?

Vatandaş'ta gündem;

Ekonomik krizde hayatta kalmaya çalışmak.

Siyasetin gündemi ile halkın gündemi bir değil. Siyasetin gündemi her hafta değişirken halkın gündemi değişmez.

Herkes kendine baksın ve dikkat etsin.

MART

Mart kapıdan baktırıyor bu ne soğuk. Eskiler derlermiş ki; Samanın varsa marta koy, yoksa koca öküzün derisini arda koy Samanın sarısı, odunun kurusu, martta gerek. Cenab-ı Hak bu soğuklarda evi, barkı, yakacağı, yiyeceği, giyeceği, olmayanlara yardım etsin.

GÜNÜN SÖZÜ

Kaygımız nedir denildiğinde? Ertesi gün demeye başladık

Toplum olarak hal ve gidişatımız şairin dediği gibi; Modern hayatın ağır şartları altında, ölüye ağlamaz, diriye gülmez insanlar haline geldik.

20.03.2022 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SEÇİM HAVASINA GİRİYORUZ

BİNMİŞİZ ALAMETE

SİYASET ÜZERİNE

VATANDAŞIN KARŞISINA ÇIKMAK

SORUN NE SORUNU

HER TELDEN

NİZİP'TE TURİZM VE MEMLEKET AHVALİ

AHVALİMİZ VE GİDİŞAT

MİLLETVEKİLİ OLMAK VE RAMAZANDA OLMASI GEREKENLER