6 Aralık 2023 Çarşamba
SOSYAL MEDYA

Veysel KARAYILAN

SOSYAL MEDYA

Sosyal medya öyle bir hal aldı ki bazen nimet mi yoksa külfet mi olduğu karıştırılmaya başlandı. Herkesin her şey hakkında konuştuğu bir ortamda bilgiyi de konuşan insanlar, çift kimlikliler, troller, fake hesaplar, fenomenler ve buna benzer kişiler üretti. Herkesin her şeyi konuştuğu bir ortamda gerçeğin çarpıtılması, yalan yanlış bilgilerin ortamda yer alması kaçınılmaz bir hal aldı.

Artık gerçeğin yalanlarla mücadele edecek gücü kalmadı. Herkesin kendi bilgisini üretebildiği, herhangi bir olayla ilgili fikir beyan ettiği bir durumda, ortaya ciddi bir kaos çıkmaya başladı. Hiç kimse ötekinin ne dediğine bakmıyor ve herkes kendi kültür ve değerlerini baz alarak söylemlerde bulunuyor. Kişiler, kurumlar, partiler hakkında yorumlar yapılıyor. Hatta siyasette sahte hesaplar açılarak adaylar destekleniyor. Nesnellik ortadan kalkıyor, hatta ölüyor. İnternetin insanlara sağladığı bu iletişim imkanının bireysel tatmin acısından acayip konforlu olduğu da bir gerçek.

Sanal mekanlarda oynamak kişinin yeni yönlerini, geçici kimliklerin arkalarında gerçek bir kişi olmayan maskelerin getirdiği zenginliği keşfetmemizi sağlıyor. Geçici kimlik, ideolojimizi yaymamız da şiddet ve keyfiliği deneyimlememizi sağlıyor. Bazen insanın kendi gerçek benliğini unutup daha tatminkar bir maske takması hoş oluyor. Kendi olmanın kendisiyle yaşamanın ve ondan bütünüyle sorumlu olmanın yükünden kurtuluyor.

14.08.2022 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDE NE VAR -SİYASET

GÜZELLİK MERKEZLERİ

TEMAYÜL BİLMECESİ-TEMAYÜL ÖNEMLİMİ

YENİ BİR YEREL YÖNETİM SÖZÜ VERİLMELİ

SEÇİM YAKLAŞINCA

EN BÜYÜK TEHLİKE AMARİKA

SİYASET VE SOSYAL MEDYA

MEMLEKET VE EĞİTİM

YERELDE VE GENELDE KOLTUK YAPIŞKANLARI